Çukurova Balkon

Safranbolu'da "Belgesel Sinema Müzesi" oluşturulacak!

Safranbolu'da Safranbolu'da "Belgesel Sinema Müzesi" oluşturulacak!

Safranbolu ilçesinde 1322'de yapıldığı tahmin edilen, 1970'te yıkılan tarihi Çınar Sineması, aslına uygun yapılarak "Belgesel Sinema Müzesi" olarak hizmet verecek. Yıl sonuna kadar inşaatının tamamlanacağı belirtildi.


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!Karabük'ün Safranbolu ilçesinde 1322'de yapıldığı tahmin edilen, 1970'te yıkılan tarihi Çınar Sineması, aslına uygun yapılarak müzeye dönüştürülecek Safranbolu Belediye Başkanı Aksoy:

Safranbolu'da yaşayan insanların anılarının yer aldığı binayı yeniden canlandırıyoruz"


Safranbolu ilçesinde 1322'de yapıldığı tahmin edilen, 1970'te yıkılan tarihi Çınar Sineması, aslına uygun yapılarak "Belgesel Sinema Müzesi" olarak hizmet verecek.


Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, AA muhabirine, "Muallimler Birliği Binası" diye bilinen Çınar Sineması'nı aslına uygun inşa ederek müzeye dönüştüreceklerini söyledi.


Aksoy, binanın eldeki arşiv ve fotoğraflardan yola çıkarak yapılacağını dile getirerek, "Safranbolu'da yaşayan insanların anılarının yer aldığı binayı yeniden canlandırıyoruz. Bir süre sinema olarak kullanılmasından dolayı 'Belgesel Sinema Müzesi' olarak değerlendireceğiz. Bu sene 15'incisini gerçekleştireceğimiz Altın Safran Belgesel Film Festivali var. Bu bina aynı zamanda festival için ofisler, merkez ve bize ulaşan bütün belgesel filmlerinde izlenebileceği yer haline gelecek" ifadesini kullandı.


Yıl sonuna kadar inşaatı tamamlayacaklarını kaydeden Aksoy, "Tarihi binada esas amacımız, belgesel filmleri önce arşivlemek, daha sonra hem Safranbolu ile ilgili hem de yarışmamızda dereceye girmiş olanları sürekli gösterime sunmak. Burada düzenleyeceğimiz etkinliklerle Türk ve yabancı sinemaları da oynatma şansımız olabilir" değerlendirmesinde bulundu.


AA