Sağlık sektöründe ilk kira sertifikası ihracı TSKB'den!

Sağlık sektöründe ilk kira sertifikası ihracı TSKB'den!

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası AŞ (TSKB), yatırım bankacılığı alanında bir ilke daha imza atarak Türkiye'nin sağlık sektöründeki ilk kira sertifikası (sukuk) ihracını yaptı.


Türkiye Sınai Kalkınma Bankası AŞ (TSKB) tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de doğal gaz dağıtım, gıda, kargo sektörlerindeki ilk kira sertifikası ihraçlarının dışında geçen yıl ilk "sürdürülebilirlik" temalı kira sertifikası ihracını da gerçekleştiren TSKB, 2021 yılının başında bir ilke imza atarak Türkiye'nin sağlık sektöründeki ilk kira sertifikası ihracını başarı ile tamamladı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Liv Hospital ve Medical Park Hastaneleri'nin çatı kuruluşu MLP Sağlık Hizmetleri (MLP Care) adına oluşturulan toplam 500 milyon lira tutarındaki Sukuk İhraç Programı çerçevesinde 70 milyon Tlira tutarında ilk ihraç da gerçekleştirildi.

2 sene vadeli, 3 ayda bir dönemsel getiri ödemeli olarak nitelikli yatırımcılara yönelik yapılan ihraç, TSKB'nin gerçekleştirdiği 8.kira sertifikası ihracı oldu.

İhraç kapsamında yatırımcılara yapılan satış, TSKB'nin iştiraki Yatırım Finansman Menkul Değerler'in de desteği ile yapıldı.

Sağlık sektöründe ilk kira sertifikası ihracı TSKB

- "Gerçekleştirdiğimiz ihraç, yılın ilk 2 yıl vadeli ihracı oldu"

Yapılan açıklamada, 15 Ocak tarihinde gerçekleşen ihraç ile ilgili görüşleri yer alan TSKB Yatırım Bankacılığı Sermaye Piyasalarından Sorumlu Müdürü Onur Aksoy, şöyle konuştu:

"Türkiye'de ilk niteliğinde olan doğal gaz dağıtım, gıda ve kargo sektörlerindeki kira sertifikası ihraçlarının yanı sıra belli özellikleri ile dünyada da henüz uygulama örneği olmayan sürdürülebilir kira sertifikası ihracımızdan sonra 2021 yılına sağlık sektöründeki ilk kira sertifikası ihracı ile başladık. Alanında Türkiye'nin en büyüğü olan MLP Care adına gerçekleştirdiğimiz ihraç, yılın ilk 2 yıl vadeli ihracı oldu. MLP Care adına önümüzdeki dönemde de benzer ihraçlar gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. TSKB olarak sermaye piyasalarına yeni ilkler kazandırmaya devam ediyor olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz." 

MLP Care Mali İşler Koordinatörü Burcu Öztürk de konu ile ilgili olarak,  "MLP Care olarak tüm süreçlerimizin planlamasında yenilikçilik anlayışını benimsediğimiz için ilklerimiz ile sektörümüze pek çok konuda önderlik etme şansına sahip oluyoruz. Kira sertifikası ihracımız da bu uygulamalardan biri oldu. Sektörümüz için önemli bir alternatif finansman modeli olacağına inandığımız sukuk ihracını başarı ile gerçekleştiren ilk sağlık şirketi olmaktan gurur duyuyoruz. TSKB aracılığıyla gerçekleştirilen kira sertifikası ihracı ile şirketimiz için uzun vadeli kaynak sağlamış olduk." şeklinde konuştu.