Sahibinden parti ve davet için kiralık ev...

Sahibinden parti ve davet için kiralık ev...Parti ve davetler için ev kiralamak son dönemlerde oldukça moda. Doğum günü, bekarlığa veda, kostüm partileri ya da özel davetler için günlük olarak kiralanan evlere talep artıyor. Bu tür organizasyonlar için evler bin-15 bin YTL arasında değişen fiyatlar


Bu durum ev sahipleri için de fırsat yaratıyor. Bu nedenle birçok ev sahibi son dönemlerde evini doğum günü, bekarlığa veda, kostüm partisi ya da yemekli davetler gibi çeşitli organizasyonlar için kiraya verme yoluna gidiyor.


Reha Medin Genel Müdürü Nabi Cücük, Yatırım amacıyla evi olup uzun süreli kiraya veremeyenler ya da satılığa çıkartanlar evleri satılana kadar bu yolla değerlendirme yoluna gittiklerini belirtiyor.


Genelde yatırım amacıyla ev alanların bu yola başvurduklarını anlatan In The Van Party Organization'dan Özcan Işık ise, "Ev sahipleri başlangıçta evleri hasar görecek diye kiraya vermek istemeyebiliyor. Fakat bu işi profesyonelce yapan organizasyon şirketlerini görünce çekinmeden kiraya veriyorlar" diye konuşuyor.


Prestij için yapılıyor


Özcan Işık, parti ve davetler için ev kiralamaya ilginin artmasıyla ilgili olarak şunları söylüyor: "Parti ve davetler için klasik mekanlardan sıkılanlar, daha özel mekanlar istiyorlar. Villa gibi müstakil tarzdaki evlerde tamamen kişiye özel bir ortam olduğu için daha çok tercih ediliyor. "


Vokal Organizasyon'dan Ozan Özkaya ise, "Oturdukları evi müsait olmayanlar ya da bu tip özel organizasyonları gözlerden uzakta yapmak isteyenler genelde villa kiralama yoluna gidiyorlar. Ayrıca parti ya da davet için ev kiralamak prestij göstergesi olduğu için insanlar bu yönteme başvuruyor" diyor.


Boğaz gören villa ve yalılar tercih ediliyor


Peki bu tip organizasyonlar için hangi tip evler tercih ediliyor? Evin bulunduğu semt, dekorasyonu ve büyüklüğünün son derece önemli olduğuna işaret eden Özcan Işık, deniz gören, geniş, villa tarzındaki müstakil tarzdaki evlere rağbet olduğunu belirtiyor.


Işık, "Bu tip organizasyonlarda gürültü önemli bir problem olduğu için genelde site içerisindeki villalar yerine genelde Kurtköy, Tuzla ya da Dragos gibi bölgelerde site içerisinde olmayan bağımsız, büyük metrekareli villalar tercih ediliyor" diye konuşuyor.


Ozan Özkaya ise, genelde Ortaköy, Etiler, Ulus ve Boğaz hattındaki villa, köşk ve yalıların tercih edildiğini belirtiyor.


Uzun süreli kiraya vermekten daha karlı


Bu yöntemin hem ev sahipleri hem de parti ya da davet verenler açısından avantajlı olduğunu belirten Nabi Cücük, "Restoranda astronomik bir fiyata bir parti vermektense ev kiralayarak burada vermek daha ekonomik ve samimi olabiliyor. Ev sahibi ise bir aylık kirasına eşit hatta çok daha fazla kazanabiliyor" diyor.


Bu yöntemin ev sahipleri için oldukça avantajlı olduğunu belirten Işık, "Diyelim ki benim denize karşı bir daireniz var. Bunu aylık olarak bin-2 bin YTL'ye kiraya vermektense 4-5 saatlik bir parti ya da davet için kiraya verdiğinizde aynı parayı hatta daha fazlasını kazanabiliyorsunuz. Üstelik bir ay boyunca kirayı da beklemiyorsunuz" diyor.


Özcan Işık parti ya da davetler için 3-5 saatliğine bir evi kira vermenin bedelinin bin YTL'den başlayıp 4 bin YTL'ye kadar gittiğini belirtiyor. Özkaya ise, kiralık fiyatlarının 2 bin YTL'den başlayıp evin büyüklüğü, bulunduğu yer ve iç dekorasyonuna göre 15 bin YTL'ye kadar çıkabildiğini söylüyor.


Evi aldığımız gibi teslim ediyoruz


Parti ya da davet sonrası evin temizliğini yapıp mal sahibine teslim ettiklerini söyleyen Özcan Işık, "Evi nasıl teslim aldıysak öyle bırakıyoruz" diyor. Evde oluşabilecek hasarlar için mal sahibiyle sözleşme imzalandığını belirten Işık, parti ve davetler sonrasında evde oluşabilecek her türlü hasarın organizasyon firması tarafından karşılandığını belirtiyor.


Nasıl kiraya veriliyor?


Parti ve davetler için ev kiralama işini emlakçılar daha çok da organizasyon firmaları yapıyor. Evinizi bu şekilde kiraya vermeyi düşüyorsanız bir organizasyon firması ya da emlakçıyla irtibata geçmeniz gerekiyor. Organizasyon ve emlak firmaları evinizi görüyor, beğeniyorsa müşteriye kiraya veriyorlar. Genelde evini bu tip organizasyonlar için kiraya veren ev sahibine kiranın yüzde 50'sini peşin, kalanı da organizasyon sonrası veriliyor.

KEZBAN GEBETAŞ/ TEK BORSA