14 / 08 / 2022

Sahibinden satılık özel okul sayısında rekor artış!

Sahibinden satılık özel okul sayısında rekor artış!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün en çok etkilediği alanlar arasında yer alan özel okullar birer birer satışa çıkıyor...Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs özel okulları da oldukça etkiledi. Yüz yüze eğitime geçilmesine rağmen özel okullar birer birer kapanıyor. Kapanan özel okullardan bazıları öğrencileriyle beraber devredilirken, bazılarının  binalarının da farklı sektörlere satışı yapılıyor. Bu noktada koronavirüs sebebiyle büyüme gösteren sağlık sektörü en büyük alıcılar olarak ön planda.

Toplam 938 okul kapandı

Özel okullar hakkında önemli açıklamalar yapan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan "MEB verilerine göre Covid-19 salgınının etkili olduğu 2020 ve 2021’de 938 özel okul kapandı. 882 özel okul ise devredildi. Kapanan özel okullardan 14 bin 652 öğrenci, devredilen özel okullardan ise 35 bin 302 öğrenci devlet okullarına geçti" diye konuştu.

Sahibinden satılık özel okul sayısında rekor artış!

Öğrencileriyle beraber devrediliyor 

Pandeminin özel okulları derinden etkilediğini belirten Akdoğan "Özel okul binalarının gerek satılık gerekse de kiralık arzlarında büyük artışlar yaşanıyor. Bazısı sadece binayı satmayı isterken bazısı ise öğrencileriyle birlikte devretmek istiyor. Bunlar arasında zamanında çok yüksek maliyetlere yapılan, milyonlarca lira harcanan okullar da yer alıyor. Satılan okullar arasında 100 milyon TL'lik, büyük kampüslü eğitim kurumları da var, 500 bin TL'lik küçük anaokulları da" dedi.

Hastane oluyor

Hakan Akdoğan, en büyük ilginin de sağlık sektöründen geldiğini dile getirdi. Akdoğan sözlerini şu şekilde tamamladı: "Bu binalar için sağlık sektörünün öncelikli talebi söz konusu. Pandemi döneminde sağlık sektörü daha da büyümeye başladığı için yeni hastaneler açmak isteyen büyük markalar almak isteyebiliyor. Ancak her sektörün kendi içindeki mevzuatlarında özel hususlar yer alıyor. Tavan yüksekliğinden, kapı genişliğine, asansör özelliklerinden, yangın sistemlerine kadar her bina her işe uygun olarak da dönüştürülemiyor" 

 

Özel okullar satılıyor!