26 / 06 / 2022

Sakarya'da hangi yatırımlar yapıldı?

Sakarya'da hangi yatırımlar yapıldı?

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Kurban Bayramı vesilesiyle kentte hayata geçirilen yatırımlar hakkında bilgi verdi.
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Kurban Bayramı vesilesiyle Sakarya'da hayata geçirilen yatırımlarla ilgili değerlendirmeler yaptı. Altyapı, ulaşım, çevre, spor, eğitim ve diğer tüm başlıklarda çalışmaların hızla devam ettiğini belirten Başkan Zeki Toçoğlu, “Bu şehre hizmet etmek bizim bayramımızdır. Tüm hemşerilerimin Kurban Bayramlarını kutluyor; nice bayramlarda birlikte olmayı diliyorum. Hayırlı bayramlar Sakarya” diye konuştu.


Ulaşıma dev yatırımlar

Başkan Zeki Toçoğlu, “Ulaşımda Yeni Dönem’ sloganıyla başlattığımız çalışmalar devam ediyor. 32 Evler – Hızırilyas Arıtma Tesislerimiz arasına şehrimizin yeni girişini açıyoruz. Tepekum-Kuyudibi arasında hayata geçireceğimiz 4 kilometrelik yeni bulvar projemizin ise 3. etabını  tamamladık. 1. etabında ise işlemler sürüyor. Yeni Stadyum bölgemizdeki bulvar çalışmalarımızda sona geldik. Erenler Yavuz Selim Caddesi’nde işlemlerimiz devam ediyor. ADA AVM bölgesine inşa ettiğimiz üstgeçit projemizde hızla yükseliyor. Yazlık Kavşağı için kısa süre önce ihalemizi gerçekleştirdik. TOPÇA Kavşağı’nda hayata geçireceğimiz araç üst geçidi için ise Karayolları Bölge Müdürlüğümüz ihaleye çıktı. İnşallah ulaşım başlığındaki tüm çalışmalarımızı hızlı bir şekilde tamamlayarak, şehrimizin kullanımına sunacağız” diye konuştu.


Sosyal belediyeciliğe örnek çalışmalar

“Şehrimize yeni sosyal alanlar kazandırmak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geyve ve Akyazı SGM’lerin ardından Sapanca SGM’yi de tamamladık. Karasu’da ekiplerimiz yoğun bir şekilde çalışıyor. Engelsiz Yaşam Merkezimiz de kullanıma hazır durumda. Şehit ve Gaziler Derneği’ne tahsis edeceğimiz proje ise açılışa hazır. Tarihi Alicanlar Konağı’nda yoğun bir çalışma söz konusu. İnşallah Kuyudibi’nde bulunan tarihi konak için ise kısa süre içerisinde ihaleye çıkacağız.”


Şehrin tarihine Sakarya Büyükşehir katkısı

“Tarihi Uzunçarşı’da hızla tamamlanıyor. Tarihi Ada’da bulunan yapıların görünümleri ilgi çekmeye başladı. İnşallah Tarihi Ada yeni görünümüyle şehrimize çok yakışacak. Yeni bir cazibe merkezi olacak. Eski AFA’nın bulunduğu bölgede yıkım işlemlerimiz tamamlandı. İnşallah bu bölgeye de daha önce açıkladığımız gibi Kongre Merkezimizi kazandıracağız. Kent Park içerisinde bulunan tarihi kuleyi de restore ederek saat kulesi haline dönüştüreceğiz.”Başkan Toçoğlu, “Altyapı anlamında büyük hedeflerimiz var. İnşallah 2023 yılına kadar şehrimiz için 1,8 milyar lira değerinde altyapı yatırımı yapacağız. Depremin izlerini üst yapı ile birlikte altyapıdan da siliyoruz. 60 milyonluk yatırımla Serpan ve Erenler ilçelerimizin tüm içmesuyu altyapısını yeniliyoruz. İlçelerimizin içmesuyukalitesini yeni hatlar ile güvence altına alıyoruz. Ayrıca iki ilçemizde için şehrimizde ilk sayılabilecek dev yağmursuyu hatları da inşa ederek bölgenin yağmursuyu altyapısını güçlendiriyoruz. Şehrimizin kuzeyinde Şerbetpınarı İçmesuyu Arıtma Tesisimizi devreye aldık. Karasu ve Kocaali ilçelerimize yüksek kalitede içmesuyu sağlayan yeni tesis ile bölgede yaşayan hemşerilerimiz musluklarından Türkiye’nin en kaliteli sularından birini içiyor. İki ilçemizde inşası devam eden 450 kilometrelik yeni içmesuyu hattı ile de bölgede en az 50 yıl içmesuyu anlamında hiçbir sıkıntı yaşanmayacak. Karasu’dan sonra Kocaali’de de inşa ettiğimiz atıksu arıtma tesisi ile bölgeden Karadeniz’e hiçbir şekilde atıksu karışmayacak” diye konuştu.Sakarya Büyükşehir Belediyesi