Samsun 19 Mayıs Stadı'nın yüzde 77'si tamamlandı!

Samsun 19 Mayıs Stadı'nın yüzde 77'si tamamlandı!145 milyon TL'ye mal olan Samsun 19 Mayıs Stadı'nın yüzde 77'si tamamlandı. 140 bin metrekare alanda yapılan Samsun 19 Mayıs Stadyumu 34 bin kişiyi ağırlayacak.


140 bin metrekare alanda yapılan Samsun 19 Mayıs Stadyumu'nda yerden çim ısıtma, tribünden ısıtma, alışveriş merkezi, localar, 7 restaurant, ofisler, amatör kulüplere tahsis edilecek antrenman sahaları bulunuyor. 19 Mayıs Stadyumu'nun yüzde 77'si tamamlandı. 34 bin kişilik olan stat 145 milyon TL'ye mal oldu. 


Karadeniz'in rüzgarlı olduğunu düşünülerek rüzgar kanalları ona göre yapıldı. Çatı sistemi stadyumdaki seyircinin ambiyansının olduğu gibi stat içine yayılması için çatı sistemi eğimli yapılıyor. Akıllı stat diye ifade edilen stadyumun içerisindeki tüm elektronik ve mekanik sistemler birbirine bağlantılı olacak. Örneğin, statta bir yangın çıktığı zaman, sulama sistemleri harekete geçecek ve turnikeler serbest kalacak Samsun'un yeni stadı gün sayıyor.


Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye'nin çok farklı illerinde devam eden stat projeleri olduğunu belirterek, "8 tanesi proje aşamasında olan 29 stat projemizden 5 tanesi bitti, diğerlerinin inşaatı devam ediyor. Samsun, Eskişehir, Gaziantep ve Sivas stadları bu yıl bitiyor. Bu stadların toplam maliyetleri 3 milyar TL'nin üzerinde. Statlar sadece futbol amaçlı olarak kullanılan, iki haftada bir maç yapılacak yerler değil de, restaurantları, alışveriş merkezi ve locaları ile her gün kullanılabilecek, yaşayan bir stat diye tabir ettiğimiz bir spor tesisi olarak hayata geçirilecek. Bununla birlikte tribün altlarında sportif anlamdaki ticari alanların oluşturulmasını kastediyorum. Şunu özellikle söyleyeyim; ticari alan dediğimde bir AVM'den bahsetmiyorum. Sportif malzemenin satıldığı ve ticaretinin yapıldığı alanları kastediyorum. Çünkü bunların ciddi anlamda bir gelir katkısı olacak." şeklinde konuştu. 


Yeni Asya