17 / 08 / 2022

Samsun'a yeni yaşam merkezi inşa edilecek!

Samsun'a yeni yaşam merkezi inşa edilecek!

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı kapanış toplantısında Tekkeköy'de yaşam merkezi inşa edileceğinin müjdesini verdi. Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı kapanış toplantısında konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Tekkeköy'e yeni yaşam merkezinin yapılacağını duyurdu. 

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre; Tekkeköy ilçesinde 146 bin 879 metrekarelik alana yapılacak ve yap-işlet-devret modeliyle kiralanacak yaşam merkeziyle ilgili de konuşan Mustafa Demir, “Burası için yapılabilecek en müsait olan planı yaptık. Hemen köşesinde bir istasyon alanı var, onaydan geçmiş. Biz orayı bile pandemi süreci olduğu için şuanda belediyeye gelir getirici olarak ne satmaya yeltendik ne de işletmeye verdik. Bir ucunda Bilim Merkezi var. Orası transit yol üzerinde. Samsun transit yol trafiği çok yoğun olan bir kent. Samsun’dan geçip de oraya uğramadan geçilmeyecek bir proje düşünüyoruz. Botanik bahçe içerisinde alışılagelmiş bir alışveriş merkezi gibi de düşünmüyoruz” dedi.

Yaşam merkezi ile ilgili mecliste plan kararı alındığını söyleyen Başkan Demir, “Şuan çalışma devam ediyor. Buranın ihalesi ancak meclisin verdiği yetkiyle encümence mümkün. Başka da bir yolu yok bunun. Burası belediyeye ait bir arazi. Başka fonksiyonlar yükleyerek paraya çok ihtiyacımız olduğu dönemde satıp nakde çevirebilirdik. Bu taleple karşınıza gelebilirdik. Buna da yönelmedik. Şimdiki ve gelecek nesillere çok özel, nezih, Samsun’a marka değeri olabilecek bir proje arayışı içerisindeyiz. Bu yetki talebi de bunun için. Biz burada ‘şu ölçekte şu kadar alanı inşa etmek, şu kadar alanı yeşillikte kullanmak’ gibi belli şartlarla yap-işlet-devret şeklinde ihaleye çıkılacak. Encümen kararıyla çıkacak. Değerli arkadaşlar o zaman zaten bunun şekli şemalı bu yetkiden sonra belirlenecek orada bunu görecesiniz. Ardından bütün Türkiye’ye ilana çıkacağız. Bu konuda yatırım yapabilecek olan ciddi grupların girebilecek olduğu şekilde bir şartname hazırlayacağız. Önerilen projede o zaman ortaya çıkacak. Zaten bizim istediğimiz şekilde, nitelikte olmaması durumunda ihalenin gerçekleşmesi söz konusu değil. Yani buranın kaçırılması gibi şey söz konusu değil. Amacımız oranın bir marka değeri olsun" şeklinde konuştu.
 

Samsun'da 2 bin 500 konutluk yeni bir rezerv alanı oluşturuluyor!