Sancaktepe Belediyesi'nin kaymakamlık binasını sattığı iddiası!

Sancaktepe Belediyesi'nin kaymakamlık binasını sattığı iddiası! Sancaktepe Belediyesi'nin kaymakamlık binasını sattığı iddiası!

Sancaktepe Belediyesi'nin yeni yönetimi 50 milyon liralık borçlanma kararı aldı. Yönetim şuan kendi mülkiyetindeki eski belediye binasını bedeli karşılığında İçişleri Bakanlığına devretti.  İstanbul Sancaktepe Belediyesi'nin yeni yönetimi meclis oturumunda iki önemli karar aldı. Kararlar kapsamında belediye, kendine ait bir binayı sattı. 

Sözcü Gazetesi'nden Özlem Güvemli'nin haberine göre, Emlak ve İstimlak Müdürlüğü tarafından hazırlanan teklifte ise Sancaktepe Sarıgazi'de belediyeye ait olan şu an kaymakamlık olarak kullanılan eski belediye binasının ve 4 bin metrekarelik arazisinin satışı vardı. Hükümet Konağı olarak İçişleri Bakanlığı'na tahsis edilen bina ve arazinin bedeli karşılığında bakanlığa devredilmesi oy birliği ile kabul edildi.

Sancaktepe Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili İlknur Ünlü, faaliyet raporu ve kesin hesap konularını görüşülürken Sancaktepe Belediyesi'nin kamu kaynaklarının müsrifçe kullanan 526 milyon TL gibi bir borcu olan batık bir belediye olduğunu dile getirdiklerini anımsattı. Ünlü şunları söyledi: "O gün bizlerin muhalefetine karşı cevap vermek için kürsüye çıkan hatip, belediyenin çok güllük gülistanlık olduğunu hiç bir mali sıkıntılarının olmadığını buradan ifade etmişti. Bir önceki belediye başkanı İsmail Erdem ve ekibi madem günlük gülistanlık bir belediye miras bırakmıştı, 6 ay gibi kısa bir zamanda bu günlük ve gülistanlık belediye nasıl bu hale geldi? 2019 yılı bütçesinde her hangi bir borçlanma görünmüyordu. Geçmişe baktığımızda da Sancaktepe Belediyesi’nin borçlanma ve arazi satışı konusunda sicili bozuk bir belediye olduğunu unutmamak gerekir. Batık belediye mirasını bırakanlar anlaşılıyor ki ‘ipotek edip borçlanma, çok sıkışırsan elde avuçta ne varsa satma' yöntemini de miras bırakmışlar."


Önceki dönemlerde İsmail Erdem'in meclisten ipotek karşılığı 56 milyon TL borçlanmak için yetki aldığını söyelyen Ünlü, "56 milyon TL hangi yatırımlara kullanıldı da üzerinden daha 1 yıl geçmeden tekrar 50 milyon TL’lik borçlanmaya gidiliyor? 50 milyon TL’lik borçlanmanın bütçeye getireceği faiz yükü çok yüksek. Bu paralar Sancaktepe halkının cebinden çıkacak" dedi.