Şanlıurfa Divanyolu dış cephe iyileştirme çalışmaları tamamlandı!

Şanlıurfa Divanyolu dış cephe iyileştirme çalışmaları tamamlandı!Kentteki çalışmalarına devam eden Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Divanyolu’ndaki dış cephe iyileştirme çalışmaları tamamladı.


Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımları tamamlanan tarihi Divanyolu’ndaki dış cephe iyileştirme çalışmalarının açılışı töreni yapıldı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, 500’e yakın iş yeri ve binada yapılan çalışmalar dahilinde, boya, tente, tabela ve camekânlarda tek tip sisteme geçirilerek kent estetiği korundu.

Divanyolu Caddesindeki açılış törenine Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Büyükşehir Belediyesi üst yönetim kadrosu, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, STK Temsilcileri ve çok sayıda bölge esnafı katılım gösterdi.

Şanlıurfa’nın kent estetiğini korumak ve geleceğe taşımak adına gerek Şanlıurfa’nın tarihi yerlerinde gerek ise çarşılarında kurumsal bir planlama ile çalışmalar yapan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, ilk olarak Kalkan Mahallesinde, Haleplibahçe Bölgesinde, Beykapısı Mahallesinde, Kızılkoyun Mağalarında, Kale Eteği çevresinde ve ilçelerde de Birecik, Viranşehir ve Siverek'te dış cephe çalışmalar yaptı.

BAŞKAN ÇİFTÇİ: ŞANLIURFA'YA HİZMET ETMEK BENİM İÇİN ONURDUR

Açılış programında bir açıklamalar yapan Başkan Nihat Çiftçi, “Tarihi kent olarak Şanlıurfa’mızda başlatmış olduğumuz çarşılarımızdaki cephe düzenleme çalışmaları Büyükşehir Belediyesi olarak esnaflarımıza ne kadar önem verdiğimizi gösteriyor. Şehrimize gelen turistler noktasında çarşılarımıza girdiği zaman düzenli ve nizamlı olma noktasında görselliği ön planda tutulan bir çalışma oldu. Şanlıurfa merkezde gerek Divanyolu, Haşimiye Meydanı ve Asfalt yol caddesindeki dış cephe iyileştirme çalışmalarımız bitti, esnafımıza hayırlı uğurlu olsun. Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak cephe iyileştirme çalışmalarını sadece kent merkezinde yapmayarak Siverek, Viranşehir ve Birecik ilçelerimizin çarşılarına da götürdük. Diğer ilçelerimizde de projelendirme ve uygulama işlemleri içinde çalışıyoruz. İşyerlerimizin tentelerinden, ahşap camekânlarından klimaların düzenlenmesine kadar bu çalışmaları yaptık. Şehir estetiği anlamında 6.5 Milyon liralık yatırımı bu 4 ilçemize yaptık.  Bundan sonra Belediyelerimiz inanıyoruz ki kent estetiği bakımından elinden gelen tüm çabayı sergileyeceklerdir” şeklinde konuştu.

“TARİHİ YAPILARIMIZIN DIŞ CEPHE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINI YAPIYORUZ”

Cephe iyileştirme çalışmalarını sadece çarşılarımızda değil tarihi yapılarımızda yaparak Şanlıurfa tarihine sahip çıktıklarını da söyleyen Nihat Çiftçi, “Ecdadın bize emanet olarak bıraktığı Şanlıurfa sur içindeki sokakların restorasyonlarını yaptık. Yine bu sokaklarımıza açılan tarihi evlerimizin restorasyonunu gerçekleştirdik. Bazı evlerimiz müze olarak kullanıldı, bazıları da gençlerimizin hizmetine sunmak için kütüphane olarak kullanıldı. Şimdi biz büyük bir çaba içerisinde bu tarihi evlerimizi kalkındırmaya yönelik bir uğraş içerisindeyiz. Şanlıurfa tarihi hanları, çarşıları, sokakları ve evleri ile geçmişin bizlere bıraktığı nadide bir kenttir. Restorasyon çalışmaları yine 2019 yılı içinde planlandı ve bunu kurumsal bir kültür olarak programa koymuş bulunuyoruz. Şanlıurfalı kardeşlerimizden istediğimiz, esnafımız kendi çarşılarına sahip çıksın yaptığımız bu estetik çalışmaları korumalılardır. Çünkü bu şehrin güzelleşmesi için hiçbir ayrıma tabi tutulmadan çarşılarımızı bir bütün halinde düzenledik. Emeği geçen tüm personellerimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.