08 / 08 / 2022

Şanlıurfa Eyyübiye'de kentsel dönüşüm iyi bir fırsat olacak!

Şanlıurfa Eyyübiye'de kentsel dönüşüm iyi bir fırsat olacak!

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci Eyyübiye'de bulunan Yenice ve On İkiler Mahallelerinde yenileme çalışmaları yapılacağını ve bunun için de kentsel dönüşümün iyi bir fırsat olacağını belirtti.Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci Eyyübiye 'de bulunan Yenice ve On İkiler Mahallelerinde yenileme çalışmaları yapılacağını ve bunun için de kentsel dönüşümün iyi bir fırsat olacağını belirtti.


Ekinci, gazetecilere yaptığı açıklamada,"Şanlıurfa'mızın Eyyübiye İlçesi merkez 36 mahallesi bulunan bir ilçe. 14 mahalle eski sur içi dediğimiz mahalleler ve 22 mahallemiz de sur dışında kalıyor. Batıkent dışında bulunan yerlerde biliyorsunuz bir gecekondu yapılaşması söz konusu. Bununla ilgili de kentsel dönüşüm iyi bir fırsat. Bizim daha önce bakanlığa sunduğumuz yine  TOKİ  ile görüştüğümüz gerek on ikiler gerek yenice civarında kentsel dönüşüm ile ilgili projelerimiz mevcut. Bunları da ilgili kurumlara iletmişiz. Bir taraftan tapu sorunlarının çözüldüğü bir taraftan kentsel dönüşüm yapılmak kaydıyla başarılı örneklerin ortaya çıkacağı bir Eyyübiye'yi de inşallah kısa bir sürede halkımızla buluşturmuş olacağız" şeklinde konuştu.


'57 BİN AİLE SOSYAL YARDIMLAŞMA VAKFINDAN YARARLANIYOR'


Eyyübiye İlçesinde 57 bin ailenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kayıtlı olduğunu ifade eden Ekinci, şunları söyledi; "Eyyübiye İlçesi, dar gelirlilerin çok olduğu bir ilçe. 57 bin aile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kayıtlı. İlçemizdeki aile birey sayısını hesaba kattığınız zaman nüfusun yüzde 60'ından fazlası dar gelirli. Dolayısıyla yoksul, dar gelirli insanın çok olduğu bir ilçe. 

Sosyal belediyecilik anlamında tabii belediye olarak yaptıklarımız var, STK'ların bu anlamda destekleri var. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımızın çalışmaları var. 


Bu anlamda yaklaşık 100 Milyon TL bütçeleri mevcut ama bunun dışında tabi gerek hayırseverlerle yine ihtiyaç sahibi olan insanlar arasında bir köprü görevi görecek şeylerin de olması gerekiyor. Umut Masası projesi de eşimin bir projesiydi ve onu hızlı bir şekilde başlattık. 

Şu anda çok ciddi anlamda büyüdü bu projemiz. Ülkemizin değişik yerlerinden de çok ciddi katkılar da geliyor ve katkıları Umut masası projesiyle, bir köprü olacak şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz" 


Yeni Urfa Gazetesi

Bu haber Urfa Star Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;

Yeni kurulan ilçelerin hepsinde hizmet binası ile ilgili eksiklilerin olduğunu vurgulayan Ekinci, "Bizim ilçemizde bu eksiklik biraz daha fazla bizler hizmet binamız için şuanda tespit ettiğimiz iki yer var. Bundan özellikle alan projelerimizi hazırlamış durumdayız. Gerek Vakıflar Müdürlüğü'ne ait olan bir yer ve yine Milli Emlak'a ait olmak üzere iki yer ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Bu 2 yer konusunda da avantaj ve dezavantajları vardır. Vakıflara ait olan yer biraz daha merkezi halkın kolay erişimine uygun olan bir yer. Milli Emlak'a ait olan bir yerde şehrin daha çok ileride ki yıllarına hitap edebilecek, şehrin gelişimini bir şekilde yönlendirecek bir yer. İkisi arasında da istişarelerimizi yapıyoruz. Bunlar neticelendiğinde inşallah hızlı bir şekilde de Şanlıurfa mimarisini, Eyyübiye mimarisini yansıtacak güzel bir hizmet binasını da halkımıza kavuşturacağız" dedi. 

Eyyübiye İlçesinde yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesinden de bahseden Ekinci, Yenice ve On İkiler Mahallelerinde yenileme çalışmaları yapılacağını ve bunun için Kentsel Dönüşümün iyi bir fırsat olduğunu söyledi. Ekinci, Eyyübiye İlçesinin merkezde 36 mahallesi bulunduğunu dile getirerek, "14 mahalle eski sur içi dediğimiz mahalleler ve 22 mahallemiz de sur dışında kalıyor. Batıkent dışında bulunan yerlerde biliyorsunuz bir gecekondu yapılaşması .söz konusu. Bununla ilgili de kentsel dönüşüm iyi bir fırsat. Bizim daha önce bakanlığa sunduğumuz yine TOKİ ile görüştüğümüz gerek on ikiler gerek Yenice civarında kentsel dönüşüm ile ilgili projelerimiz mevcut. Bunları da ilgili kurumlara iletmişiz. Bir taraftan tapu sorunlarının çözüldüğü bir taraftan kentsel dönüşüm yapılmak kaydıyla başarılı örneklerin ortaya çıkacağı bir Eyyübiye'yi de inşallah kısa bir sürede halkımızla buluşturmuş olacağız" şeklinde konuştu. Urfa Star