10 / 12 / 2022

Şanlıurfa Haleplibahçe'deki mağaralar ne zaman restore edilecek?

Şanlıurfa Haleplibahçe'deki mağaralar ne zaman restore edilecek?

Şanlıurfa'nın eski yerleşim yerlerinden olan Haleplibahçe ve Tılfındır semtlerinde kentsel dönüşüm başlatılarak Kızılkoyun bölgesi olarak bilenen yerde 387 ev kamulaştırıldıktan sonra yıkılmıştı.Şanlıurfa'nın eski yerleşim yerlerinden olan Haleplibahçe ve Tılfındır semtlerinde kentsel dönüşüm başlatılarak Kızılkoyun bölgesi olarak bilenen yerde 387 ev kamulaştırıldıktan sonra yıkılmıştı. 


Bölgede yıkılan evlerin altında 59 eski mağara gün yüzüne çıkmıştı. Mağaralardaki bazı bulunan mozaikler ise sökülerek müzeye teslim edilmişti. Yapılan araştırma sonucunda ulaşılan mağaraların Roma döneminden kalma mezarlar olduğu ortaya çıktı. 


Bunun yanı sıra mağaralarda herhangi bir temizlik çalışması başlatılmış değil. Koruma altına alınmayan mağaraların balici ve tinercilerin uğrak yeri olduğunu söyleyen Tılfındır Mahallesi sakinleri durumdan oldukça şikayetçi. Mahalle sakinleri tarihi mağaraların temizlenip koruma altına alınmasını istiyor.(Urfaha) Tarihi mağaralar restore edilmeyi bekliyor Haleplibahçe Mahalle sakinleri, tarihi mağaraların temizlenip koruma altına alınmasını istiyor. 


Şanlıurfa Olay Gazetesi
Geri Dön