07 / 08 / 2022

Şanlıurfa Viranşehir'deki tarihi yerleşim yeri TBMM'de!

Şanlıurfa Viranşehir'deki tarihi yerleşim yeri TBMM'de!

İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Şanlıurfa Viranşehir'de ortaya çıkarılan tarihi bir yerleşim yerine ilişkin soru önergesi hazırladı. Tanal sorularını Dönemin Kültür Ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'a iletti.Şanlıurfa Viranşehir deki tarihi yerleşim yeri TBMM de!


İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Şanlıurfa Viranşehir'de ortaya çıkarılan tarihi bir yerleşim yerine ilişkin soru önergesi hazırladı. Tanal sorularını Dönemin Kültür Ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'a iletti.


Tanal önergesinde "Tarihsel ve kültürel değerleri yok sayan bir anlayışla karşı karşıyayız. Şanlıurfa ili Viranşehir ilçesi, Tepebaşı Mahallesi organize sanayi bölgesinde eski çağlara ait yerleşim alanı bulunmuştur. Ancak tarih kokan bu yerleşim alanı; Organize sanayi müdür ve yöneticileri tarafından üstleri kapatılmaktadır." dedi.


Tanal'ın soruları


1- Tarihi yerleşim yerinde; bakanlığınıza bağlı yetkililer tarafından araştırma ve inceleme yapılmış mıdır?


2- Tarihi yerleşim yeri; uzmanlar ve arkeologlar tarafından değerlendirme yapılarak, müzeye dönüştürme ve turizme kazandırma çalışmalarına başlanılmış mıdır?


3- Antik yerleşim yerinin dış etkenlerden korunması için, hangi tedbirler alınmıştır?


4- Eski çağa ait yerleşim yerinin; organize sanayi yöneticilerince üstünün kapatılması suçuna karşılık olarak, Bakanlığınızca ne gibi cezai işlem yapılmıştır?