Sapanca’da ‘Küçük Arabistan’ kuruldu!

Sapanca’da ‘Küçük Arabistan’ kuruldu! Sapanca’da ‘Küçük Arabistan’ kuruldu!

Sakarya’nın Sapanca ilçesi, özellikle Suudi Arabistan ve Katar'dan gelenlerin ilgisi ile konut fiyatlarında büyük artış yaşanmasına neden oldu. Değeri 1 milyon dolara kadar yükselen villalar Arapların meskeni oldu.Son dönemde Sapanca’da birbiri ardına yükselen ve değeri 1 milyon dolara kadar artan lüks konutlara ‘zengin Araplar’ yerleşti. Sözcü Gazetesi'nden Sibel Gülersöyler'in haberine göre; Türkiye’nin yaşam standartları yüksek ve yeşili fazla olan şehri Sakarya'nın her noktasında Arapça konut ilanlarına rastlamak mümkün olmuyor. Bölgede bulunan esnaf, yaşanan yoğun ilgiden dolayı mutlu olduklarını söyledi ve İstanbul'a sadece 2 saat mesafe uzaklıkta olan Sapanca Arapların yeni yurdu olma yolunda hızla ilerliyor. Özellikle yaz aylarında ilçenin nüfusunun günlük 5 bine ulaştığı açıklandı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan bir emlakçı yaşanan ilgiden memnun olduklarını ancak çok sayıda Suudi Arabistan vatandaşının konut almasından kaynaklı Türklerin villa tercihini Sapanca'dan yana kullanmadıklarını belirtti. 150 yıl önce tepelerde bulunan arazilere tapu verildiğini ve vatandaşın kendi tapulu arazisini sattığını söyleyen emlakçı, bazı noktalardaki villalarda toprağın yumuşak olmasından dolayı kayma yaşandığını bu yüzden de dava açıldığını ifade etti.

“ARAPLARIN PAZARLIK ETME HUYU YOK”

Arapların pazarlık etme huyunun olmadığını söyleyen emlakçı, bazı Araplar turistlerin, tek seferde 10 plazma TV aldığını bile söyledi. Konuştuğumuz diğer bir esnaf ise, bazı Arapların fındık bahçesi dahi satın aldıklarını, restoran açtıklarını açıkladı.

Özellikle Sapanca Göl kenarında pek çok işletme menüsüne kadar Arapça-Türkçe olarak hizmet veriyor. Bölgede kurulan Halk Pazarı'nın yanı sıra, otopark ve tuvalet tabelalarının da Arapça olarak düzenlendiği belirleniyor. Göl kıyısını yürüyüp gezmek istemeyen Araplar için sandal turlarının yanı sıra atlı fayton gezileri de gerçekleştiriyor.

Arapların papağanlar ile fotoğraf çektirmeyi çok sevdiklerini söyleyeb bir diğer esnaf ise, “Omuzlarına koyarak ailecek fotoğraf çektirmeyi seviyorlar, onlar sayesinde şipşak fotoğrafçılık da ölmüyor” dedi. Bölge esnafınının eleman ilanlarını da Arapça olarak da vermesi de dikkatleri çekiyor.