Satılık Beyaz Saray!

Satılık Beyaz Saray!

Ekonomik kriz ABD'yi fena vurdu. Beyaz Saray'a bile “satılık” levhası asıldı“Acil ihtiyaçtan satılık Beyaz Saray. Üç katlı, eşyalı, bahçesiyle birlikte 1533 metrekare. Fiyat 10 milyon dolar. Pazarlık yapılır.”

Böyle bir ilan birçok kimse tarafından ciddiye alınmasa da aslında bu bir şaka değil. ABD'de Beyaz Saray ekonomik kriz nedeniyle 10 milyon dolara satışa çıktı. Ancak tabii ki alıcı bekleyen Washington'da devlet başkanlarına ev sahipliği yapan Beyaz Saray değil, Atlanta'daki sahtesi... İran asıllı Amerikalı mühendis Fred Milani (57), yıllarca uğraşarak Beyaz Saray'ın benzerini Atlanta'da inşa etti. Milani'nin yedi yıldır yaşadığı “Beyaz Saray”ın orjinalinden tek farkı biraz daha küçük olması. 1533 metrekare toplam alanı olan 3 katlı evde, 36 oda, 6 yatak odası, 11 banyo, yüzme havuzu ve 6 şömine bulunuyor. Ancak Milani işleri bozulunca bu evi satışa çıkarmak zorunda kaldı. “Taşınmak istemiyorum ama mecburum” diyor.

GERÇEK BEYAZ SARAY 30 KATI DEĞERE SAHİP

20 Ocak'ta yeni sahibi Barack Obama'ya kavuşacak olan gerçek Beyaz Saray'ın toplam alanı 5 bin 110 metrekare. 132 odası, 35 banyosu,

16 yatak odası ve üç mutfağı bulunan Beyaz Saray'a emlak uzmanlarının biçtiği değer ise 308 milyon dolar.

Vatan