16 / 08 / 2022

Satılık ve kiralıkta müstakil villalara talep arttı!

Satılık ve kiralıkta müstakil villalara talep arttı!

Koronavirüs tatil ve yazlık tercihlerini de etkiledi. Metropollerden uzaklaşmak isteyenler kıyılara koşuyor. Bodrum, Çeşme, Kaş, Ayvalık ve ilginçtir. Giresun en çok ilgi gören yerler. Satılık ve kiralıkta talep müstakil villalara yöneldi..."Bahçesi olsun, deniz görsün, diğer evlere yakın olmasın, sosyal izolasyonu korusun..." Şimdilerde sahillerdeki küçük yerleşim yerlerinde ev almaya çıkanlar bu özelliklere uygun ev arıyor.  Emlakçılar Bodrum, Ceşme, Marmaris, Kaş, Ayvalık gibi kıyı kesimlere ilginin arttığını söylüyor. Nedeni ise sosyal izolasyonu korumak için daha ideal ortamlar olmaları. Koronavirüsle mücadele kapsamında getirilen giriş-çıkış yasağı kaldırıldı. Yasağın kaldırıldığı iller arasında Muğla en çok rağbet gören yer oldu. Ozel araçlarıyla yazlıklarına gitmek isteyenler Bodrum, Marmaris ve Datça'nın yolunu tuttular. ilgi o kadar yoğundu ki, bu ilçelerin girişlerinde kilometrelerce kuyruklar oluştu. Bu bölgelere ilgi, sadece yazlıkçılardan kaynaklanmıyor. 

Metropollerde yaşayan pek çok insanın bugüne kadar erteledikleri küçük sahil kasabalarına yerleşme hayalleri salgın nedeniyle güçlü bir şekilde ortaya çıktı. Tecrübeli emlakçılar, Bodrum, Kaş, Marmaris, Alaçatı, Çeşme Ayvalık, Datça ve Karadeniz'in kıyı kesimlerinde, müstakil ve izolasyona uyumlu evlerin tercih edildiğine dikkat çekiyorlar. Villa tipi evlere rağbet artarken, şimdiden kaporasını gönderen ve yasaktan sonra yerleşmek için hazırlık yapan alıcıların olduğu söyleniyor.

Para Dergisi'nden Ayşegül Küçükkurt Zor ve Yeşim Oksay'ın haberine göre; öte yandan salgından sonra herkesin aklında aynı soru var: "Kendimi koruyarak nasil tatil yapabilirim?" Sosyal izolasyonun artmasıyla şehirden uzaklaşma, yazlık ev, bahçeli müstakil konut ve çiftlik evlerine ilgi de arttı. Özel havuzlu villa kiralayarak, kalabalıktan uzak, sakin, huzurlu ve güvenli zaman geçirmek her zamankinden daha aranılan bir tatil sekli haline geldi. Hem İstanbul çevresinde hem de yazlık bölgelerde villa kiralamak isteyenlerin sayısı artıyor. Taleplerde yaşanan artış fiyatları da yukarı çekti. Dilerseniz haftalık, dilerseniz sezonluk ailece villa kiralamanın bedeli ortalama 4 bin TL'den başlıyor.

MARMARİS ÖN PLANDA

Satılık ve kiralıkta müstakil villalara talep arttı!

Projekspert Gayrimenkul Kurucusu Emel Akbaş, Ege Bölgesi gayrimenkul piyasasının krize, dolar kuruna ve koronavirüse ragmen değerini koruduğunun altını çiziyor. Son bir yılda Türkiye'deki gayrimenkul piyasasında dalgalanmalar yaşanırken,  İzmir  Çesme için aynısını söylemenin mümkün olmadığını söyleyen Akbaş'ın paylaştığı verilere göre, fiyatlar Çeşme'de yüzde 6, Ayvalık'ta yüzde 10, Marmaris'te yüzde 12, Bodrum'da ise yüzde 4 artış gösterdi. Bu bölgelerdeki satılık konutların geri dönüş süreleri 20-25 yıl arasında değişiyor. Akbaş, ''Özellikle Bodrum'da son 5 yılda konut fiyatları ortalama yüzde 73 artış gösterdi. Bodrum'un piyasadaki dalgalanmalardan etkileneceğini düşünmüyorum. Pandemi sürecinin de dahil olduğu son 4-5 aylık periyotta yüzde 32'lik artış yaşandı" derken, bu oranın önümüzdeki aylarda daha da artacağını söylüyor.

Salgının turizm sektörüne etkilerini değerlendiren Akbaş, "Hastalığın bulaşıcılığından duyulan endişe nedeniyle tüketicilerin tatil alışkanlıkları değişiyor. Lüks villalara talep çok yüksek. Yüksek gelir grubundaki kalabalık aileler aynı site içerisinde 2-3 villa kiralayarak tatiline ailesini ve arkadaşlarını da ortak etmeyi tercih ediyor" diyor.

"DALGALANMA SÜREKLİ VAR" 

Gayrimenkul fiyatlarındaki artışın sadece kur dalgalanmalarından kaynaklı olmadığını belirten Experium Gayrimenkul Kurucusu Hakan Koçer ise ''Gayrimenkul piyasasında kur artışı ile alakalı iki temel etki vardır. Birincisi artması, ikincisi ise satılacak mülkün fiyatının alındığının düşmemesi için mülk sahiplerinin fiyatta yaptığı yukarı yönlü düzeltmeler'' diyor. Sosyaekonomik gelişmelerin yaşanmaması ve tüketici eğilimlerindeki değişimler nedeniyle konut satış fiyatlarında sürekli dalganmalar yaşanıyor. Özel yatırımcılar kendilerini güvende hissedecekleri müstakil evlere, daha az nüfusun olduğu ve sosyal temasın minimize edildiği konut tiplerine yönelmiş durumda. Koçer'e göre, mevduat faizlerinin düşmesi talebi daha da artırarak, fiyatlarda yukarı yönlü etki yarattı. Koçer, dolardaki artışın alım gücünü etkileyip etkilemedigini ise şu sözlerle açıklıyor:

"Son dönemde özellikle müstakil evlere olan talep artışının Mart'tan bu yana satış fiyatında yüzde 25, kiralama fiyatlarında ise yüzde 18 oranında artışa sebep olduğunu görüyoruz. Ancak önümüzdeki aylarda bir olumsuzlukla karşılaşmamız mümkün. Bu da ekonomik açıdan dara düşen mülk sahiplerinin yatırımlarını hızlı bir şekilde satmak zorunda kalmaları. Bu durumda fiyat düşüşleri olacaktır; birkaç ay içinde bunun rakamsal verilerini elde etmiş oluruz."

KAŞ GÖZDE OLDU

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa.com'un verilerine göre, salgının etkilerinin ülkemizde görülmeye başlanmasından sonra yazlık bölgelere konut talebinde artış yaşanmış. 

Satılık ve kiralıkta müstakil villalara talep arttı!

Firmanın CEO'su Görkem Öğüt, "Yazlık bölgelerde talep edilen konutların satış fiyatları yüzde 3 ile yüzde 31 arasinda, kira fiyatı ise yüzde 6 ile yüzde 15 arasında artış gösterdi" diyor. Öğüt, bölgelerde yaşanan artışlar hakkında ise şu değerlendirmeleri yapıyor:

"Endeksa verilerine göre yazlık bölgelerde talep edilen konut satış fiyatında en önemli artış yüzde 31 ile Kaş'ta yaşandı. Salgın etkileri görülmeye başlanmadan önce Kaş'ta konut metrekare satış fiyatı 6 bin 255 TL iken, salgın etkilerinin görülmeye başlanmasıyla talep edilen satış fiyatı 8 bin 166 TL'ye kadar yükseldi. Ardindan yüzde 19 ile Marmaris ve Fethiye geliyor. Marmaris'te talep edilen konut metrekare satış fiyatı 5 bin 734 TL'ye, Fethiye'de ise 4 bin 560 TL'ye yükseldi."

KARADENİZ'DE GİRESUN 

Satılık ve kiralıkta müstakil villalara talep arttı!

Hürriyet Emlak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ticari İşlerden Sorumlu Eş Genel Müdürü Zeynep Tandoğan; "Satılık yazlık aramalarında geçen senenin aynı dönemine göre artış görüyoruz. Terasli ev araması neredeyse yılın en yüksek seviyesine ulaştı" derken Mart ayı ortasından başlayarak hızla yükselen bahçeli ev talebinin, tüm yılın en yüksek seviyesinde olduğunun altını çiziyor. Özellikle Bodrum, Çeşme, Muğla ve Marmaris satılık konut piyasalarında belirgin bir hareketlilik gözlemlediklerini söyleyen Tandoğan, bu artışları şöyle değerlendiriyor:

"Satılık ilan sayısı en çok artan bölgelerin başında yüzde 79'luk artışla Bodrum geliyor. Bodrum’u, Çeşme yüzde 78.2, Muğla yüzde 68.1 ve Marmaris yüzde 47.9 ile takip ediyor. Bu lokasyonlarda satılık konutların metrekare fiyatlarında da yükselme görüyoruz. Satılık konut ilanlarının artışıyla dikkat çeken diğer bölge ise Karadeniz. Giresun'da, satılık ilan sayıları salgın sonrası yüzde 66.2 oranında arttı. Giresun'u, Sinop yüzde 56.6, Kastamonu yüzde yüzde 54.7, Trabzon yüzde 43.3 ve Zonguldak yüzde 35 oranıyla izledi.''

"ARSALARA DA TALEP YÜKSEK" 

Bu süreçte en çok talep alan bölgelerden biri ise Silivri. Hem şehre yakın olması hem de daha izole bir bölge olması sebebiyle pandemi sonrası bu bölgedeki kiralık villa taleplerinde ciddi artış yaşanıyor. Bu dönemde sezonluk kiralık villa bulmakta zorluk yaşandığını ifade eden Silivri Efehan Gayrimenkul Yatırım Yetkilisi Yiğit Efe Pehlivan, ''Eskiden mülk sahipleri gayrimenkullerini kiraya veriyordu ancak Covid-19 sonrası kendileri kullanıma başladılar. Sezonluk kiralık villa bulunmasının zorlaşması fiyatlara da yansıdı” diyor. Salgın öncesinde fiyatların ortalama 10 bin - 20 bin TL arasındayken, şuan 2-3 kat arttığını ifade eden Pehlivan, “Talebe bağlı olarak insanlar arsa alıp kendi villalarını yapmaya yönelmeye başladı. Uygun fiyatlarda hâlâ satılık arsalar bulunabiliyor” açıklamasını yapıyor. Kiralanacak villaların özel şirketler tarafından detaylı şekilde dezenfekte edildiğini belirten Pehlivan, “15 Haziran ve 15 Eylül arasında doluluk oranı yüksek seyredecektir. Bu dönemde bölgemiz uygun fiyat seçenekleri ile popülerliğini artırarak cazibe merkezi haline geldi” şeklinde konuşuyor.

"4 BİN İLE 20 BİN TL ARASINDA”

Satılık ve kiralıkta müstakil villalara talep arttı!

Villa kiralamanın son dönemde, yurtdışından sonra ülkemizde de çoklukla tercih edilen bir konaklama şekli haline geldiğini ifade eden VillaRenta Kurucusu Sevil Albayrak Demir ise, daha önce ev sahiplerince amatörce yürütülen bu hizmetin artık yasal çerçeveleri de belirlenmiş oldukça güvenilir bir tatil şekli haline geldiğini belirterek sözlerine başlıyor. Pandemi sonrasında taleplerin ciddi oranda arttığını söyleyen Albayrak, “Hem bayram hem de yaz dönemi için rezervasyon oluşturuyoruz. Kalkan, Kaş ve Fethiye, ülkemizde villa kiralamanın kalbi diyebileceğimiz bölgeler. Türkiye'deki tüm talebin yaklaşık yüzde 70-80'lik kısmını bu bölge karşılıyor” diyor.

Bu dönemde misafirlerin bazı konularda endişe ettiğini aktaran Albayrak, “Hala bazı kısıtlamalar devam ediyor. Misafirler bu nedenle endişeliler. Yeni bir karantina durumu olursa rezervasyon ücretleri yanar mi, iade ya da açığa alma yapabilir miyiz, türü sorular soruluyor. Şimdiye kadar kısıtlamalara denk gelen rezervasyonların iptal ya da değişiklik işlemleri ücretsiz olarak gerçekleştirildi. Gelecekte sıkıntılar devam ederse, aynı şekilde misafirlerimizi mağdur etmeden operasyonumuza devam edeceğiz” açıklamalarını yapıyor.

Bu dönemde fiyatlarda bir değişiklik olmadığını ifade eden Albayrak, “Oteller için düşük kapasite çalışmaktan dolayı fiyatların epey yükseleceği bilgisi geliyor ama villa kiralamada şu anda bir artış söz konusu değil. Yılbaşından belirlenen fiyatlarımızdan kiralama yapılıyor'' şeklinde konuşuyor.

Yerli turistin ilgisi villa ve müstakil dairelere kaydı!,

Tatilcilerin tercihi ‘villa’ oldu!