Schneider Electric ve Er Yatırım 20 iş otelinde enerji tasarrufu sağlayacak!

Schneider Electric ve Er Yatırım 20 iş otelinde enerji tasarrufu sağlayacak!

Schneider Electric ve Er Yatırım önümüzdeki 10 yılda Türkiye çapında inşa edeceği 20 iş otelinde kullanılacak elektriksel sistemlerin dizaynı, devreye alınması ve enerji yönetimi konusunda danışmanlık hizmeti verecek.Enerji yönetiminde global uzman Schneider Electric, Türkiye’nin önde gelen turizm yatırımcılarından Er Yatırım’ın önümüzdeki 10 yılda Türkiye çapında inşa edeceği 20 iş otelinde kullanılacak elektriksel ekipmanın ve sistemlerin dizaynı, devreye alınması ve enerji yönetimi konusunda danışmanlık hizmeti verecek.


Schneider Electric çözümleri sayesinde, her otel yılda 50 bin Euro düzeyinde enerji tasarrufu yapacak. Böylece tüm oteller işletmeye alındığında yıllık toplam 1 milyon euro parasal tasarruf sağlanmış olacak. Yılda yüzde 30 oranında enerji tasarrufu yapacak otellerin karbon salımları da  aynı oranda azalacak.


Schneider Electric Türkiye Ülke Başkanı Bora Tuncer, işbirliğinin enerji danışmanlığı ve yönetimi konusunda Türkiye’de bu ölçekte yapılan ilk proje olduğunu vurgulayarak, “Enerji yönetiminde global uzman bir şirket olarak, küresel tecrübemizi, bilgi birikimimizi Türkiye’ye taşıyoruz” dedi.


Er Yatırım Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat ise “Yatırımcı bunu ilave maliyet olarak görmemeli, aksine bir kültür olarak benimsemeli. Er Yatırım ve Schneider Electric, geleceğe saygılı bu yatırımlarla, turizm sektöründe öncü olacak bir işbirliğine imza atıyor” diye konuştu. 


Schneider Electric, Türkiye’nin önde gelen turizm yatırımcılarından Er Yatırım ile birlikte sürdürülebilir gelecek yolunda Türkiye’nin enerji verimliliği alanındaki ilk ve en büyük projesine imza attı. Er Yatırım, gerek yatırım aşamasında gerekse işletme aşamasındaki maliyetlerini optimize etmek ve sürdürülebilir binalar inşa etmek için, yeni projelerinin tedarikçisi olarak Schneider Electric’i tercih etti.


Enerji danışmanlığı ve yönetimi konusunda bir ilk olan işbirliğiyle Er Yatırım’ın on yıl içinde Türkiye çapında inşa edeceği 20 iş otelinde, dizayndan devreye almaya ve kurulum sonrası servis/bakım ve enerji yönetimine kadar projenin tüm aşamalarında Schneider Electric hizmet verecek. İşbirliğiyle tüm oteller işletmeye alındığında toplam 1 milyon € civarında enerji tasarrufu sağlanması hedefleniyor.


Tuncer: “Daha yaşanabilir dünya, ortak hedefimiz… Küresel tecrübemizi Türkiye’ye taşıyoruz…”


Schneider Electric Türkiye Ülke Başkanı Bora Tuncer, enerji tüketimini düşürmek amacıyla enerji ve altyapı, endüstri, bina, konut ve veri merkezi pazarlarına yönelik çözümler sunduklarını, aynı zamanda binalarda ve sanayide yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanı unvanına sahip olduklarını söyledi. Tuncer, “Enerji yönetiminde global uzman bir şirket olarak, küresel tecrübemizi, bilgi birikimimizi Türkiye’ye taşıyoruz. Bir anlamda müşterilerimizi, iş ortaklarımızı, daha yaşanabilir geleceğe hazırlıyoruz. Ülkemizin önde gelen turizm yatırımcılarından Er Yatırım, gelecek 10 yılda kuracağı 20 iş otelinin elektriksel altyapı ekipmanları, aydınlatma kontrol sistemleri, ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinin otomasyonu, bina yönetim sistemleri gibi son derece önemli ihtiyaçları için tedarikçi olarak Schneider Electric’i seçti. Bu işbirliği, Türkiye’de bugüne kadar enerji danışmanlığı ve yönetimi konusunda yapılan en büyük ölçekli proje olma özelliği taşıyor” diye konuştu.


Konvansiyonel çözümler yerine enerji verimli çözümler kullanıldığında oluşacak ilave maliyetin inşaat aşamasında çok küçük değerlerde kalacağını vurgulayan Tuncer, “Örneğin; %10 fazla ödeyerek yapılacak bir enerji verimli otel için oluşacak ilave maliyet, yapılacak tasarruflarla 2-3 yıllık bir sürede geri dönecektir” dedi.


Çelikkanat: “Turizm sektöründe örnek olacak bir projeye imza atıyoruz”


Er Yatırım Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat ise şöyle konuştu: “Günümüz iş otellerinde konaklayacak misafirlerin temel beklentisi, enerji ve su kullanımlarında sadece kullanıldığı miktar kadar ödeme yapmak. Ayrıca konfor, güvenlik ve dijital ağ bağlantısının maksimum düzeyde olmasını talep ediyorlar. Schneider Electric’in tedarik edeceği sistemlerle misafirlerimizin bu konfora ulaşmasını sağlayacağız. Misafirlerimiz oda içi sıcaklık ve havalandırma sistemlerini kolayca kendi istediği seviyelere ayarlayabilecek, aydınlatma kontrolü ile kendisine uygun ışık seviyesini seçecek. Benzer şekilde genel mahallerdeki iklimlendirme ve aydınlatma ile konfor en üst seviyede olacak. Bu işbirliğiyle kurumsal karımızı artırırken aynı zamanda Türkiye ekonomisine de katkı sağlamayı hedefliyoruz. Yatırımcı bunu bir ilave maliyet olarak görmemeli, aksine bir kültür olarak benimsemeli. Er Yatırım ve Schneider Electric, geleceğe saygılı bu yatırımlarla, turizm sektöründe öncü olacak bir işbirliğine imza atıyor. Bu işbirliğini özel kılan ise sadece projelerin geliştirilmesi ve hayata geçiirlmesi aşamasında değil, işletme aşamasında da devam edecek olmasıdır.”


150 odalı bir otel, bir haftada, 100 evin 1 yıllık enerjisini harcıyor


Verilen bilgiye göre, 150 odalı bir otelin sadece 1 haftada tükettiği enerji 4 kişinin yaşadığı 100 evin 1 yıllık enerji tüketimine eşdeğer. Öte yandan ortalama bir otelde metrekare başına karbon emisyonu yaklaşık 160 kg civarında. Bu da oda başına yaklaşık 10 ton karbon salımına karşılık geliyor. Alınacak önlemler ve enerji verimli sistemlerin kullanılmasıyla yüzde 30 enerji verimliliği sağlandığında, bu iyileştirme direkt olarak karbon salımının azaltılmasına da katkı sağlıyor ve aynı oranda karbon salımını azaltıyor.


Örneğin; Er Yatırımın 150 odalı bir otelinde bu yolla sağlayacağı karbon salım azaltımı 450 ton civarında olacak. Bu, her yıl 550 ağaç dikilmesiyle eşdeğer bir eylem.


Dolayısıyla otellerin enerji açısından maliyetlerini düşürecek, kontrol altına alacak, çevreci bir sistemin hayata geçirilmesi son derece önem taşıyor.


Schneider Electric ve Er Yatırım arasındaki işbirliği, önümüzdeki 10 yılda hayata geçecek 20 otel yatırımını kapsıyor. Four Points by Sheraton tarafından işletilecek otellerin İstanbul, İzmir, Çanakkale, Sakarya, Eskişehir, Ankara, Konya, Mersin, Kayseri, Trabzon, Gaziantep, Diyarbakır ve Mardin şehirlerinde inşa edilmesi planlanıyor.


Schneider Electric'in sağlayacağı çözümler arasında trafo ve orta gerilim dağıtım hücreleri, enerji izleme ve yönetim sistemleri, kesintisiz güç kaynakları, bina yönetim sistemleri, oda kontrol sistemleri, aydınlatma kontrol sistemleri, kamera ve güvenlik sistemleri, yangın algılama ve kartlı geçiş sistemleri, anahtar-priz ve parapet kanal ürünleri, yapısal kablolama ürünleri, elektrikli araç şarj istasyonları gibi birçok teknoloji bulunuyor.