Sefa Targıt: Bina içi ulaşımda da virüs tedbiri alınmalı!

Sefa Targıt: Bina içi ulaşımda da virüs tedbiri alınmalı!

Bina içi ulaşımda tedbirlerin alınması gerektiğini savunan AYSAD Başkanı Sefa Targıt, “Özellikle çok katlı yüksek binalarda ve hastaneler gibi özel yapılarda riskleri en aza indirecek önlemler geliştirilmeli” dedi.


Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs / Covid19 salgını karşında hava yollarından toplu taşımaya kadar ulaşımla ilgili pek çok konuda önemli tedbirler alınıyor. AYSAD Başkanı Sefa Targıt, bu noktada bina içi ulaşımda her gün milyonlarca insanın kullandığı asansörlerin atlanmaması gerektiğinden bahsetti. AYSAD olarak yeni koronavirüs tehlikesine karşı asansörleri kullanırken dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bir bildiri hazırladıklarını anlatan Targıt, şu ifadeleri kullandı: “Ortak kullanım araçları olan asansörlerde virüs bulaşma riski oldukça fazla. Dolayısıyla hem asansörlerin kabin içi hijyenine hem de kişisel hijyene çok dikkat etmek gerekiyor. Kabinler düzenli olarak dezenfekte edilirken, havalandırma sisteminin de devamlı açık bırakılmalı. Asansörü kullanan herkes, binmeden önce ve indikten sonra mutlaka ellerini uygun biçimde dezenfekte etmeli.” Bina içi erişimin emniyetle devam etmesinin özellikle hastaneler, kent içi ulaşım sistemleri ve çok katlı yüksek binalar için hayati öneme sahip olduğundan bahseden Targıt, asansörlerin düzenli bakım, onarım ve yıllık periyodik kontrollerinin de ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

 “Bina yöneticileri mutlaka profesyonel destek almalı”

“Özellikle çok katlı yüksek binalarda ve hastaneler gibi özel yapılarda bina içi ulaşımda asansörlerden vazgeçmek çözüm olamayacağına göre, riskleri en aza indirecek önlemler geliştirilmeli” diye konuşan AYSAD Başkanı Sefa Targıt, dernek olarak asansörlerle ilgili yapılması gerekenleri devletin ilgili birimlerine ilettiklerini ve asansör kullanıcılarını bilgilendirici bir bildiri hazırladıklarından bahsetti. Asansör ve yürüyen merpenlerin mühendislik gerektiren orta-yüksek teknolojili makineler olduğunu sözlerine ekleyen Targıt, “Bina yönetimleri, hijyen önlemleri alırken, asansörlerin mekanik ve güvenlik aksamlarına zarar vermemeye özen göstermeli, bunu yaparken de sözleşme yaptıkları asansör bakım firmasından mutlaka profesyonel destek almalılar” şeklinde konuştu. 

Bakteri ve mikrop barındırmayan özel kabine sahip, buton yerine sesli yönlendirmeyle çalışan akıllı asansörler yolda…

Açıklamasında, sağlıklı ve emniyetli ürünlere erişmek için kullanıcıların ve alıcıların, eskisinden daha seçici ve bilinçli olması gerektiği gerçeğinin artık anlaşıldığından bahseden Targıt, virüs salgını ile birlikte yeni nesil asansörlerin öneminin bir kez daha ortaya çıktığından bahsetti. Targıt; “Antibakteriyel özelliğe sahip, kendi kendini temizleyen, sürekli temiz hava sağlayan özel havalandırma sistemi bulunan, buton yerine sesli yönlendirmeyle ya da hologram teknolojisiyle çalışan akıllı asansör kabinleri, bundan sonra hayatımızda daha fazla yer alacak. 25-28 Mart 2021 tarihlerinde TÜYAP’ta gerçekleşecek olan Asansör İstanbul fuarı sırasında yolcu sağlığı ve güvenliği konusunda ülkemizde ve dünyada ne tür yeni teknolojiler geliştirildiğini de görebileceğiz” açıklamalarında bulundu.

Türkiye koronavirüs krizi ile nasıl başa çıkacak?