Şehir merkezinde ikinci el mi, merkezin dışında sıfır ev mi?

Şehir merkezinde ikinci el mi, merkezin dışında sıfır ev mi? Şehir merkezinde ikinci el mi, merkezin dışında sıfır ev mi?

Hangisine yatırım kârlı? Şehir merkezinde ve dışında ev almanın avantaj, dezavantajları... Getiri ya da uzun vadeli yatırım için nereden ev almak daha mantıklı? Merkezin dışında nereye yatırım yapmak karlı? Uzmanlar anlatıyor...

Son yıllarda start alan konut projelerinin tamamına yakını şehir merkezine uzak yerlerde yer alıyor. Ulaşım, trafik, çocuklu aileler için çocukların eğitimi, sosyal yaşamdan uzaklık gibi gerekçelerle yeniden şehrin yolunu tutanlar olsa da merkezin dışındaki konut projelerinden ev almayı tercih edenlerin sayısı bir hayli fazla. Şehrin merkezinde ikinci el ev almak yerine tercihini depreme dayanıklı ve konforlu olan bu tip konutlardan yana kullananlar merkezin dışındaki konut projelerine rağbet gösteriyorlar.  Ev alan birçok kişi ise yeni konut projelerinin sunduğu her türlü konfora rağmen merkezde oturmanın cazibesinden vazgeçmiyor. Ekonomik durumu iyi olanlar merkezde yeni yapılan konut projelerinden şaşmazken daha kısıtlı bütçeye sahip olanlarsa ikinci el evlere rağbet gösteriyorlar.

İkinci el konutlara hep talep var

Sosyal donatı alanlarının olmaması ve eskilik gibi faktörlere rağmen şehir merkezindeki ikinci el konutlara her zaman talep olduğunu söyleyen İstanbul Emlakçılar Odası Başkan Yardımcısı Nizamettin Aşa, özellikle kent merkezinde yaşama alışkanlığı olanlar, öğrenciler, yalnız yaşayanlar ve çocuklu ailelerin merkezdeki evlere rağbet gösterdiğini belirtiyor.

Aşa, bu nedenle şehir merkezindeki ikinci el evlerin cazibesini hiçbir zaman kaybetmeyeceği görüşünde. Özellikle şehir merkezindeki ikinci el kiralık konutlara daha çok talep gösterildiğini belirten Aşa'ya göre eğer sizin için getirisi çok önemliyse şehir merkezinde ev almayı tercih edin. Aşa, uzun vadeli yatırım yapmayı düşünenlere ise merkezin dışındaki konut projelerinden ev almalarını tavsiye ediyor.

Uzun vadeli yatırım için merkezin dışı

Reha Medin Genel Müdürü Nabi Cücük ise, "Beşiktaş, Etiler, Levent, Kadıköy, Erenköy gibi şehir merkezindeki yerlerde, şu an yaşanan durgunluğa rağmen ev bulmak kolay değil. Şehir dışındaki konutların fiyatları çok daha ekonomik olmasına rağmen insanlar ulaşım problemiyle uğraşmamak için üzerine bir miktar daha para koyarak ikinci el, eski olmasına bakmadan şehir merkezinde ev satın alıyorlar" diye konuşuyor.

Şehir merkezinde ev almanın her zaman çok karlı olduğunu söyleyen Nabi Cücük, "Eğer ekonomik durumunuz elveriyorsa şehir merkezindeki yeni projelere yatırım yapmak çok kazançlı" diyor. Merkezdeki ikinci el konutlarla ilgili olarak Cücük, "İkinci el konutlarda fiyatlar doyma noktasına ulaşmış durumda. Bu tip konutların çoğu 25-30 yaşında. Deprem faktörünü düşündüğümüzde satın almak riskli bir yatırım. Bu evlere yapılacak masraflar ev almayı düşünenlerin başlarını ağrıtabilir. Şehir merkezinde ikinci el ev alacaksanız 10 yıldan eski binalara para vermeyin" diyor.

Beklentilerinize göre ev alın

Ev almayı düşünenlerin beklenti ve isteklerini çok iyi değerlendirmeleri gerektiğini vurgulayan Re/Max Türkiye İş Geliştirme Yöneticisi Ebru Karahan da "Şehrin dışında, sosyal donatılar açısından zengin bir çok proje var. Bu evlere sahip olmak için trafik, sosyal hayattan uzaklık gibi bazı zorlukları göze almak gerektiğini unutmamak ve planlamaları bu şekilde yapmak lazım. Şehir merkezinde ise ikinci el konut fiyatları çok yüksek. Binalar eski ve depreme dayanaksız olabiliyor. Şehrin merkezinde 200 bin dolar vererek ikinci el mütevazı bir konuta sahip olabilirsiniz. Fakat aynı fiyata merkezin dışında çok daha konforlu, üstelik sıfır bir ev alma imkanınız var. Bu tamamen kişinin ne istediğiyle ilgili" diyor.

Şişli, Mecidiyeköy ve Kadıköy gibi şehir merkezindeki yerlerin hiçbir zaman değer kaybetmeyeceğini belirten Karahan, merkezin dışında ise yatırım yapılabilecek yerler arasında ise Kurtköy, Riva ve Çatalca gibi son dönemlerde yıldızı parlayan yerleri adres olarak gösteriyor.

Ev alacaklar için ihtiyacın belirleyici bir faktör olması gerektiğine işaret eden Realty World Türkiye Genel Müdürü Hilmi Işıkören ise "Eğer içinde aradığınız ev, her şeyi bulacağınız bir site içerisindeyse, ulaşım problemini sorun etmiyorsanız şehir dışında sıfır projeleri tercih edebilirsiniz" diyor.

Nabi Cücük / Reha Medin Genel Müdürü

Merkezin dışında fiyatlar daha ekonomik

Şehir merkezinde ev almak her zaman çok daha karlı. Fakat bu çok da kolay değil. Şehir merkezinde rantlar son rakamlara ulaşmış vaziyette. Eğer yatırım amacıyla ev almayı düşünüyorsanız şehir dışında ev almanızı öneririm. Ev fiyatları anormal derece ucuzlayacak gibi birtakım beklenti içinde olanlar yanılacaklar. İnşaat maliyetleri bu kadar artarken konut fiyatların ucuzlaması gibi bir şans olamaz. Krizin yaşandığı böyle bir dönemde şehir merkezinin dışında çok uygun fiyata ev alma imkanı var. Büyükçekmece, Mimarsinan, Sinanoba, Beykent, Beylikdüzü'nde çok ekonomik fiyata konutlar satılıyor. Anadolu yakasında ise  Çekmeköy, Kurtköy, Kartal ve Pendik daha fazla prim yapacak yerler arasında bulunuyor. Metroyla ulaşımdan dolayı artık şehir merkezine ulaşım çok büyük problem olmaktan çıkıyor. 

Nizamettin Aşa / İstanbul Emlakçılar Odası Başkan Yar.

Getiri için şehir merkezinde ev almak kârlı

Eğer getiri amacıyla ev alacaksanız bunun için şehir merkezini tercih edin. Çünkü bu tip evlere hem her zaman talep var. Hem de getiri bakımından cazip. Zaten gücünüz yetiyorsa şehir merkezinde yeni projelerden alın, hiçbir zaman kaybettirmez. Şehir merkezlerindeki ikinci el evler ise cazibesini kolay kolay kaybetmez. Öğrenciler, küçük aileler, yalnız yaşayanlar genelde şehir merkezini tercih ediyorlar. "Geleceğe yönelik bir yatırım" diye düşünüyorsanız, "benim için getirisi çok önemli değil" diyorsanız prim yapma potansiyeli açısından şu anda yeni projelerden ev almak mantıklı. Şimdi özellikle Kurtköy, Pendik, Tuzla, Beylikdüzü, Esenyurt, Büyükçekmece, Silivri, Gaziosmanpaşa, İkitelli'de Olimpiyat Köyü çevresi yatırım yapılabilecek yerler.

Kezban GEBETAŞ / TEKBORSA