Selami Öztürk: Borçlar yüzünden hayvan barınağını satacağız

Selami Öztürk: Borçlar yüzünden hayvan barınağını satacağız Selami Öztürk: Borçlar yüzünden hayvan barınağını satacağız

Selami Öztürk, Öztürk, düzenlediği basın toplantısında, 54 dönümlük arazinin 1990'lı yıllarda Emlak Bankası tarafından Kadıköy Belediyesine tapulu bir şekilde verildiğini hatırlattı

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Öztürk, düzenlediği basın toplantısında, 54 dönümlük arazinin 1990'lı yıllarda Emlak Bankası tarafından Kadıköy Belediyesine tapulu bir şekilde verildiğini hatırlattı. Daha sonra arsaya hayvan hastanesi ve hayvan bakım merkezi yapılması amacıyla plan düzenlendiğini, yaklaşık 10 yıl öyle kaldığını dile getiren Öztürk, bu kapsamda o arsanın kamu hizmet alanı vasfını çoktan yitirdiğini anlattı. Öztürk, arsanın mülkiyetinin Kadıköy Belediyesine ait olduğu ama arsa Ümraniye Belediyesinin sınırları içinde kaldığından belediyenin oradan faydalanması mümkün olmadığı için basın yoluyla duyurarak satışa dair bir ihale açtıklarını söyledi.

Bugün bazı gazetelerde çıkan haberler üzerine belediye encümeninin toplandığını ve ihalenin iptaline karar verildiğini belirten Öztürk, şunları kaydetti: "Şimdi yeniden hazırlanacak ve ihale edilecek. Bizim arsayı TOKİ'ye devretmemiz gerektiğini yazmışlar. Biz TOKİ'ye yazımızı yazdık 'burayı satın alıyor musunuz' diye. Onlar da 'hayır, satın almıyoruz' diye cevap verdi.

Tüm yasal gerekleri yerine getirilmiştir, hiçbir eksiği yoktur dosyamızın. Yasaya göre bu tür büyük arsalar satılırken TOKİ'ye teklif etmek zorundasınız. Eğer  TOKİ  alacaksa kendisi bir fiyat belirler ve kamulaştırır, alır. Bu belgelerin eksik olduğu iddia edilmiş. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi de bizden belgeleri istemeden yürütmeyi durdurma kararı almış. Çok doğal ama yarın bir gün bu karar kalkacak." Öztürk, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu'nun arsanın bulunduğu bölgenin dere yatağı olduğunu iddia ettiğini de belirterek, "Burası TEM Otoyolunun hemen kenarında ve Kadıköy'ün en yüksek yeri. Burada su baskını tehlikesi zaten olmaz. Sayın Babuşçu şu anda Salı Pazarı'nda kendilerinin yapmaya çalıştığı alışveriş merkezi dese doğru. Çünkü Salı Pazarı dere yatağı. Bunların asıl amacı, bu 54 dönümlük arsayı Ümraniye Belediyesine hediye etmek. Bu arsa yaklaşık 50 milyon TL'nin üzerinde bir bedel eder. Ben Kadıköylülerin 50 milyon TL'sini niye Ümraniye'ye hediye edeyim?" diye konuştu.

Öztürk, "Ben de karşılık olarak Salı Pazarı'nı inceleyiniz diyorum. İhale edildiği tarihte mülkiyet kimindi, ihale edemezdiniz nasıl ihale ettiniz? Tapuyu üzerinize aldınız, peki hangi şirket aldı o ihaleyi? Sonra o şirket neden çekildi, şimdi orayı kim yapacak?" dedi. Belediyenin çok borcu olduğunu ve bunun için arsayı satışa çıkardıklarını ifade ederek, "Ülkeyi krize soktunuz, borç içerisindeyim. Bütün kaynaklarımızı kestiniz, elimizi kolumuzu bağladınız. Böyle mi duracağız sanıyorsunuz? Hayır satacağız" şeklinde konuştu.
AA

pus