Selanik'teki Atatürk Evi TBMM'de konu oldu!

Selanik'teki Atatürk Evi TBMM'de konu oldu!

CHP Konya Mustafa Hüsnü Bozkurt, Selanik'te bulunan Atatürk Evi'nin restorasyon sonrası durumuna ilişkin soru önergesi hazırladı. Bozkurt sorularının Kültür Ve Turizm Bakanı Nabi Avcı tarafından yanıtlandırılmasını talep etti..


Selanik


CHP Konya Mustafa Hüsnü Bozkurt, Selanik'te bulunan Atatürk Evi'nin restorasyon sonrası durumuna ilişkin soru önergesi hazırladı. Bozkurt sorularının Kültür Ve Turizm Bakanı Nabi Avcı tarafından yanıtlandırılmasını talep etti.


Bozkurt önergesinde "Her yıl onbinlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğrayan, kamuoyu ve resmi makamlarca Atatürk'ün doğduğu ev olarak bilinen, Türkiye'nin Selanik Başkonsolosluğu binasının avlusunda bulunan, sonrasında müzeye dönüştürülen tarihi ev, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın kararıyla Haziran 2012'de ziyarete kapatılarak tadilat altına alınmış, 1 yılı aşkın restorasyon çalışmasının ardından dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı'nın katıldığı resmi törenle Ağustos 2013'te ziyarete açılmıştı." dedi.


"Ne var ki, restorasyon sonrası tarihi evi ziyaret edenler, buranın ev olmaktan çıkarılıp galeriye dönüştürüldüğünü, restorasyon çalışmalarının tam bir hayal kırıklığı olduğunu defaatle dile getirmiş, evdeki eşya, perde ve mobilyaların başka müzelere gönderilmesi, yeni badana yapılmış duvarlara yerleştirilmiş ve ışıklandırılmış pleksiglas vitrinlerde Atatürk fotoğraflarının yerleştirilmesi, bir başka deyişle eski evin müzeden çok bir sergi salonunu andırması tepkilere neden olmuştu." diyen Bozkurt bugün ise, restorasyonun üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen, evin dokusuna uygun yeniden düzenlenmesi konusunda yetkililer tarafından herhangi bir adım atılmadığını dile getirdi. 


"Ata'mızın Selanik'teki evini ziyaret edenler, evin restorasyondan evvel çok daha güzel olduğunu, "yaşanmışlık" havasının yok edildiğini ifade ederek hayal kırıklıklarını dile getirmektedir." diyen Bozkurt 3 soru sordu.


1. Ziyaretçilerin, siyasilerin kamuoyuna da yansıyan tüm uyarı ve eleştirilere rağmen Selanik'teki Atatürk Evi'nin eski dokusuna uygun olarak yeniden düzenlenmesi için neden hiçbir girişimde bulunulmamıştır?


2. Tadilattan önceki halinde eve girildiğinde, içindeki eşyanın kendilerine özgü kokusu, havası olduğu, Atatürk'ün giymiş olduğu ayakkabıları, elbiseleri, kullandığı özel eşyalarını görmenin bambaşka bir duygu uyandırdığı göz önüne alındığında, evin yeniden o dönemin havasını yaşatan bir dokuya dönüştürülmesi planlanmakta mıdır?


3. Restorasyon öncesi ev içinde sergilenen eşyalar neden kaldırılmış ve nerelere gönderilmiştir? Gönderilen tüm eşyaların yeniden Selanik'teki eve konması düşünülmekte midir?