Seyitnizam-Zeytinburnu tramvay hattı yer altına alınacak!

Seyitnizam-Zeytinburnu tramvay hattı yer altına alınacak!Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı'nın, Seyitnizam-Zeytinburnu arasındaki 2 kilometrelik hat ulaşımın rahatlaması, trafik sorununun çözülmesi için yer altına alınacak.


Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı'nın (T1) Seyitnizam-Zeytinburnu arasındaki 2 kilometrelik hat yer altına alınacak. Hattın inşaat ihalesinin Haziran ayında yapılması planlanıyor.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, yolun hem raylı hem de lastik tekerlekli araçlar tarafından kullanılması ve yeterli kadar geniş olmaması nedeniyle yaşanan trafik sorununun çözülmesi için gündemde yer alan Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı'nın Akşemsettin ve Mithatpaşa istasyonlarını kapsayan 2 kilometrelik kısmının yer altına alınmasıyla ilgili imar planı değişiklik teklifi, oy birliğiyle kabul edildi.

Meclis'te kabul edilen karara göre, Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı'nın kara yolu trafiğiyle karma olarak kullandığı Zeytinburnu bölgesinde bulunan 2 istasyon ve ray hattı yer altına alınacak. 

Trafik problemlerini ve zaman kaybını azaltacak çalışmanın projesi, tamamlanma aşamasına geldi. İnşaat ihalesine Haziran'da çıkılması planlanıyor. Zeytinburnu'ndan hemzemin olarak hareket edecek hat, Mithatpaşa İstasyonu'ndan önce yer altına girecek. Akşemsettin'de de yer altından geçecek raylı sistem, Merkez Efendi İstasyonu'ndan yer üstüne çıkacak.

Tramvay hattının çalışmasının hiçbir kesintiye uğramadan yer altına alınması planlandı. Ana hat tüneli ve istasyon inşaatları tamamlanıncaya kadar mevcut hat hizmet verecek. Çalışmalar bittiğinde yer altındaki yeni hatta geçiş işlemi kesintisiz sağlanacak.

Yer altında yeni inşa edilecek yapılar; yangın algılama ve söndürme, anons, kapalı devre kamera sistemi, yürüyen merpen ve asansörler, havalandırma sistemleri gibi modern metro/hafif metro hatlarında yer alacak yolcu tüm güvenlik/konfor gereksinimlerini karşılayacak şekilde dizayn edildi.

Bağcılar, Zeytinburnu, Fatih ve Beşiktaş gibi İstanbul nüfusunun ve gün içi haraketliliğin çok yoğun olduğu bir lokasyonda hizmet veriyor. İstanbul dışındaki diğer tramvay hatlarına göre oldukça yüksek yolculuk talebini karşılayan tramvay hattı, 2005 yılında Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) tarafından yüksek yolcu talebini karşılama alanında "En İyi Uygulama" ödülüne sahip oldu. 

Hattın ilk bölümü olan Aksaray-Beyazıt arası 1992'de hizmete açıldı. Hat, aynı yıl iki yönde de uzatılarak Topkapı ve Sirkeci arasında hizmet vermeye başladı. İşletmeye paralel olarak devam eden inşaat çalışmaları sonucunda, hat 1994'te Zeytinburnu'na, 1996'da ise Eminönü'ne uzatıldı.
 

Zeytinburnu tramvayı yeraltına alınacak!