SGK’ya ait Beyazfil binasının satışı gerçekleşti!

SGK’ya ait Beyazfil binasının satışı gerçekleşti! SGK’ya ait Beyazfil binasının satışı gerçekleşti!

Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Mimar Azmi Açıkdil, SGK’ya ait İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilen Beyazfil binasının satışının ardından basın mensuplarının sorulaBeyazfil’in  kent tarihi açısından önemini hatırlatan Açıkdil,”Beyazfil, Erken Cumhuriyet Dönemi eseri olması nedeniyle, Büyükşehir Belediyemiz tarafından 2012 yılında tescillenmiştir. Ancak ihaleye çıktığında, ihale şartnamesinde, binanın tescilli olduğuna dair herhangi bir ibare bulunmamaktadır ”dedi.


İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilen Beyazfil, İstanbul’da faaliyet gösteren Teksan Brode Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye satıldı. Manisalılar tarafından, Manisa'nın simgesi olarak bilinen Beyazfil'in satışının ardından, Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Mimar Azmi Açıkdil ilgili konu hakkında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kentin geçmiş yıllardan beri simgesi haline gelen Beyazfil’in vatandaşların alışveriş yapmaları için çok uygun bir alan olduğunu belirten Açıkdil, ”Çarşımızda vatandaşların revakların altında alışveriş yapabilmeleri, çarşıda gezerken yağmurdan ve güneşten korunmaları için, Beyazfil için çok uygun bir bina. Bu açıdan, bu planlamaya uygun emsali olmayan bir projedir” dedi.


Beyazfil koruma altındaydı


Beyazfil’in  İzmir  2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edildiğini de hatırlatan Açıkdil,” Ayrıca Beyazfil, Erken Cumhuriyet Dönemi eseri olması nedeniyle, Büyükşehir Belediyemiz tarafından 2012 yılında tescillenmiştir. İki seneden beri de, bu tescil devam ediyor. Ancak ihaleye çıktığında, ihale şartnamesinde binanın tescilli olduğuna dair herhangi bir ibare bulunmamaktadır. Bu süreçten sonr da, satışa itiraz edecek kimseler bu sebebi ileri sürerek itiraz edebilirler” dedi.


Esnaf olumsuz etkilenebilir


Beyazfil’in çarşı esnafı için önemine de dikkat çeken Açıkdil, alanın farklı amaçlar için kullanımında esnafın olumsuz etkileneceğini ifade etti. Açıkdil,”İhaleyi alan firma burayı yıkıp yerine farklı bir bina yapabilir. İmarını değiştirip çok katlı bir bina haline getirebilir. Altında çeşitli dükkânların bulunduğu ufak AVM tipinde bir düzenleme yapabilir. Bunun olması, Beyazfil’in özelliğinin ortadan kalkmasına ve burada bulunan çarşı esnaflarının ekonomik yönden olumsuz bir sekteye uğramasına neden olabilir. Dolayısıyla çarşımızı canlandırmak için, biz Büyükşehir Belediye binamızı dahi buradan kaldırmak istemiyoruz. Şimdiki Otobüs Terminali’nin bulunduğu yere Büyükşehir Belediye Hizmet Binamız yapılsa dahi, şuan ki hizmet binamız faaliyetine devam edecek”dedi.


Beyazfil’i yaşatmamız lazım


Beyazfil’in tarihi önemine de dikkat çeken Açıkdil,”Beyazfil’in bulunduğu alanda, çok eskinden beri bizim babalarımızın, dedelerimizin zamanından hatta Bizans döneminden beri bit pazarı dediğimiz alanda Bizans çarşısı vardı. Daha sonra Saruhanoğulları Beyliği buraya geldiğinde Müslüman esnaf buraya yerleştirilmeye başlandı. Bu kadar eski bir tarihi mutlaka yaşatmamız lazım” dedi.


Beyazfil için projelerimiz hazırdı  


Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin, Beyazfil’in tarihi dokusunu yaşatabilmek adına çeşitli projelerde geliştirdiğini belirten Açıkdili,” Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’ün, buradaki tarihi dokuyu yaşatmak adına çeşitli projeleri bulunmaktaydı. Daha önceki yıllarda bit pazarındaki sokakların yenilenmesi, dükkân cephelerinin sağlıklaştırılması gibi. İnşallah bunları hayata geçirdiğimizde bu çarşıyı yaşatacağız. Beyazfil de bunlara katkıda bulanacak bir bina. Yıkılıp satılmasından yana değiliz. Ancak satıldı. Bundan sonra da yapacak bir şey yoksa, biz bu şekilde kalmasından yanayız”diye konuştu.

Manisa Büyükşehir Belediyesi