Sıfır konuta faiz müjdesi!

Sıfır konuta faiz müjdesi!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni konut alacak vatandaşlar için müjdeyi verdi. Albayrak, sıfır konut faizlerinde 0.99 olan oranın 0.79’a düşeceğini açıkladı.


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ev alacak vatandaşlara faiz müjdesi verdi. Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre; Şırnak’ta iş dünyasıyla buluşan Bakan Albayrak, Şırnak’a gelirken kamu bankaları ile görüşmelerde bulunduklarını açıklayarak, şunları söyledi: “Dedik ki yeni yılda güzel bir haber verelim. Bunu da Şırnak’tan verelim. Kamu bankalarımızla istişare ettik, konuştuk. Gayrimenkul, konut sektörü önemli. Özellikle bu noktada iyileşmeleri vatandaşlara hemen yapmamız lazım. Türkiye üzerinden güzel bir mesajı da Şırnak’tan verelim. Onlardan geldi teklif, biz de ‘Memnun oluruz’ dedik. 1 Ocak itibarıyla özellikle sıfır konut faizlerinde 0.99 olan oranı tarihi düşük seviyeler olan 0.79’a indirelim’ diye bir teklifle geldiler, hayırlı olsun.”

HEDEF YÜZDE 8.5

Ekonomide yaşnan iyileşmelerin yansımalarının süreceğini belirten Bakan Albayrak, “Her iyileşmede bunu topluma yansıtmaya devam edeceğiz. Gerek inşaat gerek yan sektörler bu manadaki maliyetler faizler daha da düşecek. Kamu bankaları bunun öncülüğünü yapıyor. Piyasadaki diğer bankalar da yavaş yavaş geliyor. Biraz fazla yavaş geliyorlar ama onlar da hızlanacaklar 2020 yılında” dedi.

Bakan Albayrak, ekonomide geçtiğimiz yıla oranla sağlanan gelişmeyi anlatarak şu açıklamalarda bulundu: “2020, enflasyonda çok daha güçlü iyileşmeleri, daha düşük oranları ve faizleri göreceğimiz bir yıl olacak. 2020 için ortaya koyduğumuz hedef yüzde 8.5. İnşallah bunun da altında bir performans ile 2020’de çok daha başarılı bir yıl yaşayacağız. Tabi enflasyonla mücadelede bu başarı sürecini şahit olduğumuzun ötesinde faizlerde gördük. Yüzde 24’lerde olan Merkez Bankası faiz politikası sadece 4-5 ayda yarı yarıya 12 puan düşerek tarihi bir indirime şahit olduk. Değişimin içinde bankacılık sektörü de var. Özellikle kamu bankalarımızın öncülüğünde piyasaları rahatlatmaya yönelik çok önemli iyileştirmeler yaşadık.”

İNDİRİM NEDEN YENİ KONUTTA?

Konut kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte son aylarda konut pazarı canlandı. Yılın ilk yarısında yaşanan düşüş ikinci yarıda telafi edildi. Ancak son dönemde yaşanan artışta ağırlık 2. el konutta yaşandı. Birbirine çok yakın seyreden birinci ve ikici el satışta makas giderek açıldı ve sıfır konutun payı yüzde 35’e kadar geriledi. 11 ayda 1 milyon 146 bin 655 konut satılırken, bunun 710 bin 453’ü ikinci el olarak açıklandı. Sektör temsilcileri son aylarda “Sıfır konut alımını teşvik edecek adımlar atılmalı” mesajı verdi ve beklenen o adım geldi. 

ÜRETİCİYE PİYANGO

Sıfır konuta faiz müjdesi!

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım:

1) “Kamu bankalarının birinci el konutlara verilecek kredilerdeki faizin yüzde 0.79’a indirileceğini açıklaması, üreticiler için yılbaşı piyangosu oldu. Bu haberle birlikte yeni yıla daha şevkle gireceğiz.”

2) “Bu indirimin etkisiyle mevsimsellik özelliğine sahip ocak ayı satışlarının değişeceğini ve ‘bekle-gör’ çizgisindeki müşteri tavrının “bu fırsat kaçmaz” şekline dönüşeceğini düşünüyorum.”

3) “Bir hafta sonra biteceği açıklanan tapu harç ve KDV indirimindeki teşviklerin devam ettirilmesi yönünde atılacak ikinci bir adım, sektördeki yeni projelerin başlaması için cesaret verecektir.“

SON 5 YILIN EN İYİ FIRSATI

Sıfır konuta faiz müjdesi! 

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas:

1) “Son 5 yıldır kamu bankalarının sunduğu en cazip faiz oranı devreye giriyor.”

2) “Hem vatandaş avantaj sağlayacak, hem de üretici rahatlayacak.”

3) “Vatandaşlar 20-30 yıllık evler yerine, yeni depreme dayanıklı sağlıklı evlere yönelecek.”

4) “Mevcut inşaatlar hızlanacak, yeni projeler 2020 Mart-Nisan’da devreye girecek. Bu da istihdama ve ekonomiye pozitif katkı sağlayacak.”

Konut kredi faizleri 0,79'a düştü!