Şile Limanı yenileme ve rekreasyon çalışmaları başlıyor!

Şile Limanı yenileme ve rekreasyon çalışmaları başlıyor!

Sözleşmeye göre Mayıs ayı sonrasında 7 ayda tamamlanması hedeflenen proje büyük mendirek, çekek alanı, küçük mendirek ve liman çanağıyla ve dolgu alanıyla birlikte 120 bin metrekarelik alanı kapsıyor.Şile'de 1990'lı yıllarda doldurulan alan üzerinde meydan çalışmalarına başlıyoruz.Aynı zamanda limana da sahip olacak proje 8.5 milyon TL'lik yatırımla inşa edilecek. Sözleşmeye göre Mayıs ayı sonrasında 7 ayda tamamlanması hedeflenen proje büyük mendirek, çekek alanı, küçük mendirek ve liman çanağıyla ve dolgu alanıyla birlikte 120 bin metrekarelik alanı kapsıyor.


Şile Liman Yenileme ve Rekreasyon Projesi kapsamında 100'er metrelik 6 adet iskele ile liman içi güçlendirilecek. Ayrıca misafir teknelerin de rahatlıkla barınabileceği 250 teknelik bir liman kullanımına sunulacak.Proje kapsamında balıkçı barınakları, balık satış üniteleri, sahil güvenlik binası, liman işletme binası, bakım alanları, çekek alanları, festival alanı, spor alanları, eğlence parkları, kaykay alanı, oyun tepeleri, kermes, sirkler ve fuar alanları yeniden tasarlanarak yapılacak.


Şile meydan projesi kapsamında etkinlik alanı 14 bin metrekare olarak belirlendi. Projenin kıyı kısmında ise restoranlar, dinlenme alanları, sosyal mekanlar ve kafeler yer alacak.


Meydan kısmı 10 bin metrekare tasarlanacak ve 11 adet büfe, 2 adet kafeterya, açık ve kapalı restoran, 820 metrelik yürüyüş-koşu parkuru ile bin 100 metrelik bisiklet parkuru yer alacak.


Şile Kumbaba Plajı ile Şile Limanı arasındaki 20 hektarlık dolgu alanı ise Koruma ve Kurul tarafından onaylanan projeye göre ana meydan ve gölgeliklerden oluşacak.


Projede ayrıca 450 araçlık otopark, 21 otobüs alanı ve 50 bisiklet alanı bulunacak. Dubalı yaya yolunun da yer alacağı projede Kumbaba Plajı kısmına ise soyunma kabinleri, kafeterya, gözetleme kuleleri, WC, duş alanı bulunacak.Şile Belediyesi