18 / 08 / 2022

Silivri'de termik santral projesine tepki!

Silivri'de termik santral projesine tepki!

Silivri'de yapılması planlanan termik santral projesine karşı etkinlik düzenlendi. Termik santral yerine güneş enerjisine yönelmek gerektiğini belirtildi.Silivri'de yapılması planlanan termik santral projesine karşı, "Serbest Kürsü" etkinliği düzenlendi.


Çevre Derneği öncülüğünde Silivri sahilinde gerçekleştirilen etkinliğe, CHP İstanbul Milletvekili Ali Özcan, CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, CHP İlçe Başkanı Suna Göçengil, AK Parti İlçe Başkanı Rıfat Kutlu ile Silivri Çevre Derneği üyeleri ve vatandaşlar katıldı.


Silivri Belediye Başkanı Işıklar, etkinlikte yaptığı konuşmada, termik santral yerine güneş enerjisine yönelmek gerektiğini belirtti.


Güneş enerjisinin daha çevreci olduğunu anlatan Işıklar, "Kararın yeniden gözden geçirilmesi lazım. Bilim adamlarının da katılımıyla kısa süre önce toplantı yaparak, endişelerimizin olduğunu söyledik. Silivri’nin merkez yerleşiminden daha büyük, 10 bin dönüm alana termik santral yapılması planlanıyor. Ülkemizin enerji, enerji çeşitliğine, enerjide bağımlılıktan kurtulmaya ihtiyacı var ama dünyada çok fazla enerji çeşidi var. Ülkemiz güneş enerjisi konusunda büyük bir potansiyele sahip.'' diye konuştu.


Etkinlik, katılımcıların termik santral hakkındaki görüşlerini dile getirmesiyle son buldu.


Memleket