Sinan Vardar'dan yabancı ünlülere villa hediye edelim önerisi!

Sinan Vardar'dan yabancı ünlülere villa hediye edelim önerisi! Sinan Vardar'dan yabancı ünlülere villa hediye edelim önerisi!

Bodrum'da Chalet Azur adında prestijli bir projeye imza atan Sinan Vardar, Bodrumlu müteahhitlere İspanya modelini önerdi. Turizmci "Yabancı şöhretlere villa hediye edelim" diyor
Turizm sektörünün duayeni, aynı zamanda bir futbol aşığı olan Sinan Vardar, şimdinin büyük inşaatçısı oldu. Bodrum Hebil Koyu'nda Chalet Azur Villa ve Residence'i hayata geçiren Vardar, bundan sonra yaşama kararı aldığı Bodrum'da önemli projelere imza atmaya hazırlanıyor. Ünlü turizmci Bodrum'un cazibesini artırmak için müteahhitlere "İspanya modelini uygulayalım" çağrısında bulunuyor: "Burada Serdar Bilgili ve Vedat Aşçı gibi müteahhitler iş yapıyor. Müteahhitler olarak yurtdışında şöhretli sanatçılar ve sporculara villa hediye edelim diyorum. Bu çok önemli. İspanya turizmde marka olmayı böyle başardı." Vardar 35 yıl önce turizm işine girdiğinde, Antalya'da sadece 4, Bodrum'da ise 2 otel varmış. Ardından yıllarca Küba'da 3 otel işleten ünlü turizmci bugüne kadar Türkiye'ye 10 milyon turist getirdi. Onun turizmin yanı sıra gönül verdiği bir diğer alan da futbol. Zamanında Beşiktaş'a 20 bin euroya Nuri Şahin'i almak istemiş ama o zamanki yöneticiler karşı çıktığı için bu hayalini gerçekleştirememişti. Vural Öger'in Hebil Koyu'nda denize sıfır arazisini satın alan ünlü turizmci, burada 22 özel villa yaptı. Öger, Türkbükü'ne yakın bu koyda başlattığı özel villa projesini nakit sıkıntısı yaşadığı için Vardar'a devretmişti. Jolly Tur'un da sahibi olan Sinan Vardar, gayrimenkul alanındaki yatırımlara bundan sonra da devam edecek. Jolly Tour'un Onursal Başkanı Sinan Vardar ile Bodrum'da bir araya geldik. 


YABANCI AKINI VAR 

 Bodrum'un son zamanlardaki yükselişini nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Bodrum vites yükseltti. Devlet buraya el attı ve son yıllarda alt yapısı inanılmaz gelişti. Yollar ve arıtma yatırımları yapıldı. Örneğin biz sitemize barajdan gelen tatlı suyu bağlattık. Çok büyük bir yarımada olduğu için eskiden insanlar bulunduğu yerden Bodrum'a iniyordu. Şimdi Akyarlar, Turgutreis, Türkbükü diye ayrı bölgelere ayrıldı. Herkes kendi eğlencesinde. Yiyecek ve içeceği bölgesinde temin ediyor. 

 Yabancı yatırımlar için ne düşünüyorsunuz? 

Bölge inanılmaz yabancı yatırım alıyor; Mandarin Otel geliyor, Four Seasons gelmek üzere, iki Swissotel yapılıyor. Hilton ikinciyi açıyor. Bölgedeki sanatsal aktivitelerde ciddi artış var. Her köşede konser veriliyor. Kempinski Otel'in devamı için yeni imar yasası çıktı. Bodrum o bölgeye doğru genişleyecek. AK Parti iktidarına teşekkür ediyorum. Mütekabiliyet Yasası'yla özellikle Azeriler ve Kazaklar Bodrum'a akın etmeye başladı. Üstelik ellerinde nakit para dolu çantalar var. Arsa ve konut almak için kapı kapı dolaşıyorlar. 

 Peki Bodrum'da başka eksiklikler var mı? 

'Her şey dahil' sistemindeki oteller işi bozuyor. Keşke Bodrum'a bu sistem girmeseydi. Vizyonu geliştirecek çalışmalar yapılmalı. Ben de bundan sonra hayatımın bir bölmünü Bodrum'da geçireceğim. 


Evlerin fiyatı 650 bin ile 1 milyon 100 bin euro

 Bu inşaat ne zaman başladı?

Ekimde başladık, 7 ayda bitirip hizmete açtık. Burası 22 bağımsız bölümden oluşuyor. 11 dönüm arsa üzerine kurulu bir site. 3 villayı Azeriler aldı. Burada ev alanlar arasında Bilfen Okulları'nın sahibi Fatih Öztürk, Erdoğan Şenocaklı, armatör Necdet Özkan da var. Ev fiyatları 650 bin ile 1 milyon 100 bin euro arasında değişiyor. 

 Chalet Azur'a ne kadarlık yatırım yaptınız? 

17 milyon euroya mal oldu.


Camiaya kırgınım Beşiktaş'ın işi zor

 Biraz da spor konuşalım. Beşiktaş'ın durumu ne olacak? 

Camiaya kırgınım... Ben 10 yıl önce yönetime girdiğimde 40 yıllık futbol bilgimi, çevremi ve doğru sistemi de beraberimde getirdim. Beşiktaş Futbolcu Araştırma Merkezi'ni (BEFAM) kurdum. Benim keşfettiğim 65 futbolcu, şu anda profesyonel liglerde oynuyor. Batuhan, İbrahim Kaş, Mehmet Sedef gibi kaybettiğimiz çok önemli futbolcular ve paralar var... Çoğu bedava gitti. Beni dinleselerdi Beşiktaş bu kadar borcun içinde olmayacaktı. Hem de Porto gibi genç, dinamik bir takım olacaktı. 

 Artık spordan uzaklaştınız mı? 

Şimdi profesyonel teklifler geliyor. Gaziantep başkanı buraya kadar geldi. Gençlerbirliği Başkanı İlhan Abi (Cavcav) "Gel takımın başına geç, CEO gibi" dedi. Ben kırgınım. Ali Şen gibi artık Bodrum'dayım. 

 Beşiktaş toparlanır mı? 

Bana göre işi zor... Türk futbolunda ciddi ekonomik sıkıntılar var ne yazık ki...


Jolly Tur Yüzde 35 büyüdü

Jolly Tur, 17 Aralık'ta başlayan ve 5 dönem süren "erken rezervasyon" dönemini, yurtiçi turlarında yüzde 35'lik büyüme ile kapattı. Kişi sayısında ise yüzde 28'lik büyüme gösterdi. Erken rezervasyonda 200 bin tatilci Jolly Tur'u tercih etti. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, toplam iç pazar hedeflerinin yüzde 60'ını erken rezervasyon ile gerçekleştirdikleri bilgisini paylaştı. Türkiye'de ortalama 1.5 milyon tatilcinin erken rezervasyondan faydalandığını söyleyen Vardar, "Bu hesaba göre pazarın yaklaşık yüzde 15'inin Jolly Tur'u tercih ettiğini görüyoruz" diye konuştu. Vardar, "Misafirimizi çok iyi tanıyan bir şirketiz. Tekrar gelen misafir oranımız yüzde 67. Memnuniyet oranımız ise yüzde 99" diye konuştu.

Sabah/Sinan Özedincik