25 / 05 / 2022

Sirkeci-Kazlıçeşme Banliyö Hattı yeniden hizmete alınıyor!

Sirkeci-Kazlıçeşme Banliyö Hattı yeniden hizmete alınıyor!

Marmaray projesi sebebiyle atıl kalan Sirkeci-Kazlıçeşme arasındaki tren hattını tramvaya dönüştürecek projeden vazgeçilince TCDD, eski banliyö hattını yenileyerek tekrar hizmete almaya karar verdi.
Tartışmalı şekilde görevinden istifa eden eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın bir projesi daha rafa kalkıyor.  Marmaray  projesi sebebiyle atıl kalan Sirkeci-Kazlıçeşme arasındaki tren hattını tramvaya dönüştürecek projeden vazgeçilince TCDD, eski banliyö hattını yenileyerek tekrar hizmete almaya karar verdi.

Sirkeci-Halkalı banliyö hattının Marmaray projesi kapsamında Kazlıçeşme -Ayrılıkçeşme hattına kaydırılması sebebiyle Sirkeci-Kazlıçeşme arası tamamen devre dışı kaldı. Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi de devre dışı kalan bu hat için Topbaş'ın hala görevde olduğu 2015'te bir proje geliştirdi. İBB ve TCDD arasında “Sirkeci Garı içerisinde yer alan binalar ile Sirkeci – Yedikule arasındaki eski banliyö hattı değerlendirilmesi” protokolü yapmak üzere hazırlık yapıldı. 11 Mart 2015 tarihli İBB Meclis oturumunda ortak hizmet protokolü hazırlanması için dönemin Belediye Başkanı Başkanı Kadir Topbaş’a yetki verildi. Protokole göre tarihi Sirkeci Garı içindeki binalar ve tren yolu 49 yıllığına İBB'ye devredilecekti.

 

Sirkeci-Kazlıçeşme Banliyö Hattı yeniden hizmete alınıyor!


TOPBAŞ İMZA YETKİSİNİ KULLANMADI

Sirkeci Garı müze olacak, Sirkeci-Yedikule arası demir yolu hattının bulunduğu alan doğa ve sanat parkı olacaktı. 8,5 kilometre uzunluğundaki hat İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tramvaya dönüştürülecekti. Ancak Kadir Topbaş'ın kendisine verilen imza yetkisini kullanmadığı protokolü imzalamadığı ve projenin rafa kaldırıldığı belirtildi. Müze ve park düzenlemesi ile birlikte tramvay projesi rafa kalkınca TCDD de atıl durumdaki hattı vatandaşların ulaşım taleplerine cevap vermek için geçtiğimiz günlerde harekete geçti.

26 HAZİRAN'DA İHALE VAR

Eski Sirkeci-Kazlıçeşme hattını yenilemeye karar veren TCDD, 26 Haziran 2018 tarihinde ihale düzenleyecek. Teknik şartnameye göre yenilenecek hattın istasyonlarının konumlarında bir dizi de düzenleme yapıldı. Kazlıçeşme istasyonu, Marmaray hattının şu an Avrupa Yakası'ndaki son istasyonu haline geldiği için yeni istasyon da güneye kaydırıldı. Yedikule istasyonu aynı yerinde kalırken Kocamustafapaşa İstasyonu 200 metre kadar doğuya kaydırılacak ve adı da “Samatya istasyonu” olarak değişecek. Yenikapı İstasyonu Namık Kemal Caddesi üzerinde yeniden yapılacak. Kumkapı ve Cankurtaran istasyonları ise eski banliyö hattındaki yerlerinde kalacak. Hattın son durağı yine Sirkeci Garı olacak. Eski banliyö hattını yenileme çalışmalarının 350 gün sürmesi planlanıyor.