28 / 05 / 2022

Şişecam 9 ayda 638,4 milyon lira net kar elde etti!

Şişecam 9 ayda 638,4 milyon lira net kar elde etti!

Şişecam Topluluğu, bu yılın ocak-eylül döneminde 638,4 milyon lira net kar elde etti.Şişecam'dan yapılan açıklamaya göre, topluluğun 2016 yılı ocak-eylül dönemine ilişkin mali tabloları açıklandı. Buna göre şirket, yılın 9 ayında konsolide net satışlarını bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 11,5 artırarak 6 milyar liraya çıkardı.


Topluluğun eylül sonu itibarıyla net karı da 638,4 milyon lira olarak gerçekleşti. Yılın 9 aylık döneminde yurt içi ve dışındaki kuruluşlarında 3,3 milyon tondan fazla cam üreten topluluk, aynı dönemde 1,6 milyon tondan fazla soda külü ile 2,7 milyon tondan fazla endüstriyel ham madde üretimi de gerçekleştirdi.


Açıklamada görüşlerine yer verilen Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, bu yılın eylül sonu itibarıyla konsolide net satışlarının 6 milyar lirayı aştığını bildirdi.


Konsolide satışlar içindeki Türkiye'den yapılan ihracat ile yurt dışı üretimden satışların toplamını ifade eden uluslararası satışların payının ise yüzde 52 gerçekleştiği bilgisini veren Kırman, bu dönemde yaklaşık 1,1 milyar dolarlık uluslararası satış gerçekleştirdiklerini dile getirdi.


Kırman, maliyet ve üretimin coğrafi dağılımı gibi konularda devam eden optimizasyon çalışmalarının sonucunda, 9 aylık dönemde konsolide EBITDA hacimlerinin 1,4 milyar lira olduğunu vurgulayarak, "Ana ortaklık payına düşen gelirlerimizde bir önceki yılın aynı dönemi ile mukayese edildiğinde gerçekleşen azalışın sebebi ise yılın ilk yarısında topluluğumuzun çapraz hissedarlıkların elimine edilmesi yoluyla sermaye yapısının sadeleşmesini hedefleyen stratejimiz doğrultusunda iştiraklerimizin sahip olduğu diğer halka açık iştiraklerimizin hisselerinin satılması olmuştur." ifadelerini kullandı.


Topluluk olarak bu yılın 9 ayında yaklaşık 800 milyon lira yatırım harcaması gerçekleştirdiklerine de değinen Kırman, şunları da kaydetti:


"508 milyon dolar tutarındaki ihracat hacmiyle ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam ettik. Mali yapımızı topluluğun istikrarlı büyüme çizgisindeki devamlılığı koruyacak, önümüzdeki dönemlerde de büyümemizi destekleyecek şekilde daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Üretim noktalarımızın optimizasyonuna yönelik çalışmalarımızın hızını arttırarak sürdürürken, maliyetlerimizi de, başta artan otomasyon kullanımı olmak üzere tüm etkin yöntemleri kullanarak optimize etmeye devam edeceğiz. Sürdürülebilir karlı büyüme ve operasyonel mükemmellik hedeflerimiz doğrultusunda izlenecek politikalarla ilgili değerlendirmeleri, küresel ekonominin içinde bulunduğu koşulları da dikkate alarak sürekli gerçekleştirmekteyiz."


AA