Çukurova Balkon

Sitede iş yeri için onay alınmalı!  

Sitede iş yeri için onay alınmalı!    Sitede iş yeri için onay alınmalı!  

Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre toplu yaşanan site ya da apartman gibi ortak yaşam alanlarını ilgilendiren yerleşimlerde iş yeri açabilmek için tüm maliklerden izin alınması gerekiyor.


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Takvim Gazetesi köşe yazarı Feride Hilal İmal, bugünkü yazısında ''Sitenin bir dairesine iş yeri açmak uygun mudur?'' sorusuna cevap verdi...

Toplu yaşanan alanlarda esas olan nokta, huzursuzluğu ve çatışmayı engelleyerek bütünlük sağlamaktır. 

Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre toplu yaşanan site ya da apartman gibi ortak yaşam alanlarını ilgilendiren yerleşimlerde iş yeri açabilmek için maliklerin izinleri ve onayı gereklidir. Var olan bir sitenin bir dairesine iş yeri açmak istiyorsanız, tüm kat maliklerinin muvafakatnamesini almalısınız. 

Bazı işyerleri için sadece muvafakatname değil genel kurulda oy birliği ile alınmış olan bir karar da gerekecektir. Örneğin; berber, pastane, galeri, lokanta, büro açmak isterseniz, tüm kat maliklerinin muvafaknamesine ihtiyaç varken, gayrimenkulün bir kısmında açılacak olan işyeri bir sinema, tiyatro, gazino, beslenme ya da imalathaneyi ilgilendiren alanda olacaksa oy birliğine ihtiyaç duyulur..