Sivas Gökpınar Gölü’ne 'bungalov evler' projesi!

Sivas Gökpınar Gölü’ne 'bungalov evler' projesi!Sivas Valiliği, Gökpınar Gölü’nün alt kısımlarına doğal yapıya uygun olarak, yürüyüş alanları ve bungalov evler yapılacağını duyurdu. Proje hakkında konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, ''Göle zarar verecek bir uygulamaya asla müsaade etmeyiz" dedi.


Sivas merkeze 147, Gürün ilçe merkezine ise 10 kilometre uzaklıkta bulunan Gökpınar Gölü, doğal akvaryumu andıran görüntüsüyle herkesi büyülüyor. Dipten kaynayan su ile beslenen 15 metre derinliğe sahip göl, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi. Çevre illerden hafta sonu günübirlik tatile gelen ziyaretçiler, gölün çevresinde yürüyüş yapıp mesire alanlarında geziyor. Gölün etrafındaki restoran, otel, cami, basketbol, voleybol ve çim futbol sahası ile piknik alanları da turistlere konaklama ve sosyal fırsat sunuyor.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Sivas Valiliği, gölün turizm açısından daha elverişli olması için yeni bir proje hayata geçirdi. Gölün alt kısımlarına doğal yapıya uygun olarak, yürüyüş alanları ve bungalov evlerin yapılması planlanıyor. Projenin tamamlanmasıyla günübirlik olarak ziyaret edilen gölde konaklama fırsatı da sunulacak.

VALİ ELEŞTİRİLERLE İLGİLİ KONUŞTU

​Valilik projenin onaylandığını sosyal medya hesaplarından duyurdu. Çevreciler gölün doğallığının bozulabileceği nedeniyle itiraz etmeye başladı. Sivas Valisi Salih Ayhan, proje hakkında özel açıklamalarda bulundu.

Sivas Gökpınar Gölü’ne

Sivas'ın göller açısından zengin bir coğrafyaya sahip olduğundan bahseden Ayhan, "Sivas'ın, her bölgesinin ayrı bir güzelliği ve turizm değeri var. Gökpınar Gölü de turkuaz mavisiyle Türkiye'de değil, dünyada bir incidir. Bu inciyi herkesin muhafaza etmesi lazım. En başta bizlerin bu sorumluluk içerisinde hareket ettiğimizin bilinmesi lazım. Hiçbir Sivaslı, Gürün Gökpınar Gölü'nün zerresine zarar getirecek davranışta bulunamaz. Buna biz başta olmak üzere tüm Sivaslılar karşı çıkar" diye konuştu.

'GÖLE ZARAR VERECEK BİR UYGULAMAYA ASLA MÜSAADE ETMEYİZ'

Projenin gölle alakalı olmadığını sözlerine ekleyen Vali Ayhan, "Aslında gölü muhafaza eden bir projedir. Gölün etrafını baskılayan diğer çalışmaları biraz daha tabana yaymaktır. Yani yoğunluğu gölün alt tarafına doğru aktarabilmektir. Asla bir yerleşim yeri ve yoğunluk oluşturmayacağız. Tamamen dokuya uygun ahşap, suyun alt tarafındaki yürüyüş alanları oluşturabilmektir. Ayrıca birkaç tane dinlenme, bungalov evleri şeklinde bir çalışma olacak. Gölden çıkan suyu biraz daha etkin kullanabilmek adına bir çalışma yapıyoruz. Şunu özellikle belirtmek istiyorum. Kamuoyunun da hassasiyetini alarak, daha iyi bilgilendirme yaparak, orada hukuki bir durum olmaması için de çalışmaları yapacağız. Bu konuda çok dikkatli olacağız. Elbette orada bir çevre bilinci olması bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir. Her Türk vatandaşının ve Sivaslının Gökpınar Gölü'nü korumak ve kollaması asli görevidir. Başta da bizim görevimizdir. Göle zarar verecek bir uygulamaya asla müsaade etmeyiz. Gölü daha da rahatlatmak için yapılan bir projedir. Projemizin ileriki zamanda detaylarını kamuoyu ile paylaşacağız" açıklamasında bulundu.