Sivrice'de kamu binaları bile kullanılamaz hale geldi!

Sivrice'de kamu binaları bile kullanılamaz hale geldi!

CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Veli Ağbaba Elazığ ve Malatya'da yaşanan depremler sonrası bölgeye gitti. Tanrıkulu, Sivrice'de geçen yıl yapılan kamu binalarının bile kullanılamaz hale geldiğini belirtti...


CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Veli Ağbaba Elazığ ve Malatya'da yaşanan depremler sonrası bölgeye gitti. CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu Elazığ Sivrice'den, Veli Ağbaba ise Malatya'dan deprem izlenimlerini aktardı.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre, Tanrıkulu, "Sivrice'de geçen yıl yapılan kamu binaları bile kullanılamaz hale gelmiş. En acil ihtiyaç çadır, battaniye ve ısıtıcı. Malatya'da Doğanyol ve Pütürge'ye bağlı köyler çok kötü durumda." şeklinde konuştu.

Elazığ Sivrice ve Malatya çevre ilçelerinde meydana gelen deprem seebiyle CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Veli Ağbaba bölgedeki izlenimlerini aktardı. Vekiller acil ihtiyaçları sıralarken sosyal medyada yayımlanan bilgi kirliliğiyle ilgili de açıklamalarda bulundu.

Sivrice

TANRIKULU SİVRİCE’DEN BİLDİRDİ

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, depremin etkisinin en fazla yaşandığı Elazığ Sivrice'ye gitti. Sezgin Tanrıkulu, enkaz altındakileri kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirterek Elazığ Belediye Başkanı ve kaymakamlıkla da görüştüklerini aktadrı. Çadır, battaniye ve ısıtıcı gibi ihtiyaçların olduğunu vurgulayan Tanrıkulu deprem bölgesi hakkında şunları kaydetti: “Sivrice’de neredeyse bütün binalar hasarlı. Binalar ciddi hasar almış. İnsanların bu şartlarda evlerine girmesi bekleniyor. Depreme hazırlık yapılmadığı belli oluyor. Geçen yıl yapılmış kaymakamlık binası, merkez cami, emniyet müdürlüğü neredeyse kullanılamaz durumda. Belediye başkanı, kaymakamla görüştük. Şu an en acil ihtiyaçlar çadır, ısıtıcı ve battaniye gerekli. Büyükşehir belediyelerimizin yardım konvoyları şu an yolda.”

Sivrice

ACİL KONUT İHTİYACI

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise memleketi Malatya'da incelemelerde bulundu. Veli Ağbaba, sosyal medyada iddia edilen ‘3 Alevi köyüne yardım götürülmüyor’ iddialarının tamamen gerçek olmadığını belirtti. Ağbaba, şu an köylerde ciddi bir barınma sorunu olduğuna dikkat çekerek bu sorunun giderilmesi için konut yapımına acil bir şekilde başlanması gerektiğini belirtti ve şunları kaydetti: “Sosyal medyada iddia edildiği gibi Alevi köyleri tamamen yıkıldı iddiası doğru değil. Diğer köylerdeki yıkımın boyutu nasılsa üç Alevi köyündeki durum da aynı. İnsanlar tedirgin. Daha çok tek katlı evler yıkılmış durumda. İnsanlar hayvanları için bu köylerdeydi. Şu an en büyük problem barınma sorunu. İnsanların şu an başka yerlere gitme şansı yok. Bunun için çok acil bir şekilde kalıcı konutların yapılması gerekiyor.”

Ağbaba depremde hasarlanmış binalarda gezdiklerini söyleyerek bu evler hakkında şunları söyledi: “Gezdiğimiz neredeyse bütün evlerde durum çok vahim. Binaların yanından bile neredeyse geçilmiyor. Doğanyol ve Pütürge’ye bağlı köyler çok kötü durumda. Belediyelerimiz şu an seyyar mutfak kurmuş durumda. 3 öğün sıcak yemek verilebilecek bir mutfak kuruluyor. Bu anlamda henüz bir problem görünmüyor.”

Depremin boyutu gün aydınlanınca ortaya çıktı!

Elazığ'da 184 ekiple üstyapıda hasar tespit çalışması yapılıyor!