02 / 07 / 2022

Söke'deki bir okulun depreme dayanıksız olduğunun tespit edilmesi TBMM'de!

Söke'deki bir okulun depreme dayanıksız olduğunun tespit edilmesi TBMM'de!

Aydın'ın Söke ilçesinde bulunan bir okulun depreme dayanıksız olduğunun tespit edilmesi ve bu konuda yapılan çalışmalar meclis gündemine taşındı. CHP'li Bülbül, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...CHP Aydın Milletvekili Süleymen Bülbül, Aydın'ın Söke ilçesinde bulunan bir okulun depreme dayanıksız olduğunun tespit edilmesine ve bu konuda yapılan çalışmalara ilişkin soru önergesi verdi. Bülbül, sorusunun Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

CHP'li Bülbül, ''Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla.''

Bülbül, açıklamalarına şu şekilde devam etti: ''Aydın ili Söke ilçesi Yenikent Mahallesinde bulunan ve 1996 yılında eğitime başlayan Nebahat Alpan İlk ve Ortaokulu binasının 2018 yılında yapılan deprem etüdü ile depreme dayanıksız olduğu tespit edilmiştir. Ancak, tespitin yapıldığı bu tarihten itibaren okulun değil yıkılması, güçlendirilmesi adına hiçbir adım atılmamıştır. Bir deprem bölgesi olan Aydın'da bahsi geçen okul, öğrencilerin hayatını tehdit etmektedir. Okulun ne kadar ciddi bir tehlike barındırdığı, gözle görülür bir şekilde fark edilmektedir. Kolonların içindeki demirlerin dışarıya çıktığı, bu demirlerin oksitlenmiş olduğu görülmekle birlikte pek çok duvarda, merpende ve tavanlarda çatlaklar mevcuttur. 30 Ekim tarihinde gerçekleşen  İzmir  depremiyle birlikte binada yeni hasarlar da oluşmuştur. diğer taraftan yapıldığı tarihten itibaren hiçbir tadilat geçmemiş olan okulun pek çok eksiği bulunmaktadır. Kapasitesi asgari düzeyde gerçekleştirilmesi gereken eğitim ve öğretim seviyesinin altında kalmaktadır. Okulda 882 öğrenci eğitim görmekle birlikte, Bakanlık tarafından yapılan etütte okulun yüzde 49 oranda depreme dayanıksız olduğu, daha sonra yapılan incelemelerde ise yüzde 39 hasarlı bulunduğu okul velileri tarafından yapılan CİMER başvurusu yanıtında Bakanlık tarafından iletilmiştir. Aynı yanıtta, yeni bir binanın yapılmasının Söke Belediyesinin arsanın tahsis edilmesi başvurusuna ret yanıtı verdiğinden bahisle mümkün olmadığı ifade edilmiştir. Okulun bulunduğu arazi Söke belediyesine ait olmakla birlikte verilen CİMER cevabı gerçeği yansıtmamaktadır. Arazi hakkında mahsuplaşma yoluna gidilmesi için gerekli yazışmalar yapılmış olup Milli Emlak il Müdürlüğü tarafından sürecin tamamlandığı 17/11/2020 tarih ve 27848 sayılı belge ile Bakanlığa iletilmiştir. Bu kapsamda sürecin devam ettirilmesi Bakanlığın yükümlülüğünde olup Söke Belediyesince atılması gereken bir adım mevcut değildir. Kasım ayında gerçekleşen yazışmanın üzerinden 3 ay geçmiştir ancak hayati tehlike arz eden okul hakkında gerekli sürecin işlemesi Bakanlık tarafından yerine getirilmemektedir.''

Söke deki bir okulun depreme dayanıksız olduğunun tespit edilmesi TBMM de!

CHP Aydın Milletvekili Süleymen Bülbül'ün soruları:

1) Okulun yeniden inşası için gerekli süreç ne zaman başlatılacaktır?

2) Arazinin tahsis edilmesi sonrasında yapılacak yeni okulun kapasitesi ne olacaktır? 

3) Aydın Çine Hüseyin Özkan İlkokulu'nda 60 yaş üstü olduğu dolayısıyla canlı derslere katılımı engellenen 2/B sınıfı öğretmeninin yerine görevlendirilen ücretli öğretmenin Aydın Milli Eğitim Müdürü'nün akrabası olduğu iddiaları doğru mudur? 

4) Aydın'da mesleki kıdemi yeterli olmamasına rağmen görevlendirme ile başka okullarla görev yapan kaç öğretmen vardır? 

5) Okullarda yeterli sayıda öğretmen olmasına rağmen ücretli öğretmen görevlendirilerek devletin kaynaklarının doğru kullanılmaması kamu zararı değil midir? 

Nuran AYDIN/Emlakkulisi.com