Soyak, `Geleceğe Bir Damla Sakla' projesi ile İstanbul'da

Soyak, `Geleceğe Bir Damla Sakla' projesi ile İstanbul'da

Soyak, İzmir'de başlattığı "Geleceğe Bir Damla Sakla" projesini, bu yıl İstanbul'da devam ettiriyor.


Soyak, 2007 yılında sosyal sorumluluk kapsamında su tasarrufuna yönelik olarak İzmir'de başlattığı "Geleceğe Bir Damla Sakla" projesini, bu yıl İstanbul'da devam ettiriyor. İstanbul'da belirlenen 18 okulun su tüketim kanallarının tasarruf sağlayıcı düzenlemelerle yenilenmesinin sağlanacağı proje kapsamında, su tasarrufunun önemi konusunda bilinçlendirme faaliyetleri de düzenlenecek.

Gayrimenkul sektöründe 47 yılı aşkın deneyimi ile çağdaş yaşam alanları oluşturan Soyak, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında İzmir'de başlattığı "Geleceğe Bir Damla Sakla" projesinin kapsamını genişletiyor. 2008 yılı çalışmalarına İstanbul'da devam edilecek olan proje ile toplamda 33 okulda küresel ısınmanın en vahim sonuçlarından olan susuzluk tehlikesine dikkat çekmek ve bu konuya duyarlı bir neslin yetişmesine katkıda bulunmak hedefleniyor.

Ülkemizdeki su kaynaklarının giderek azalması ve gelecekte susuzlukla karşılaşma tehlikesine karşı Bostancı ve Karaköy Rotary Kulüpleri işbirliğinde devam eden proje kapsamında, İstanbul'da bulunan 18 okulun musluk ve pisuarları tasarruf sağlayan sensörlü tipleriyle değiştirilerek, rezervuarlar yenilenecek. Aynı okullarda, suyun bilinçli kullanılmasına yönelik eğitimler de düzenlenerek, projenin etkinliği artırılmaya çalışılacak.

Geleceğe Bir Damla Sakla sosyal sorumluluk projesi kapsamında, su tüketim kanallarının yenileme çalışmaları tamamlanan ilk üç okul; Erkut Soyak Lisesi, Bilge Soyak İlköğretim Okulu ve Yılmaz Soyak İlköğretim Okulu.

3 Haziran Salı günü, Erkut Soyak Lisesi'nde gerçekleşen törende konuşma yapan Soyak Kurumsal İletişim Takım Lideri Fatma Çelenk, "Soyak olarak, sosyal sorumluluk çalışmalarında temel aldığımız en önemli unsur süreklilik. Geçtiğimiz yıl İzmir'de başlattığımız "Geleceğe Bir Damla Sakla" projemiz ile su tasarrufu konusunda büyük yol kat ettik. Ölçümlemeleri yıl sonuna kadar devam edecek olan projemizin Mart 2008 ölçümleme sonuçlarına göre, okullarda 600 ton su tasarrufu sağlanmış durumda. Bu demektir ki, öğrencilerimizin bilinçli davranışları ve uygulamalarımız sayesinde en basit söylemle, 15 bin kez çamaşır yıkamak için ya da 12 bin kez duş alabilmek için tasarruf sağlanmış durumda." dedi. Soyak'ın sürdürülebilir yaşam adına, geleceği şekillendirecek olan genç nesillerin su tasarrufu bilincini yaygınlaştıran elçiler olarak yetişmesine katkıda bulunmak ve okullardan başlayarak geniş kitleleri su tasarrufuna teşvik etmeyi hedeflediklerini belirten Çelenk, "Geçen ay itibariyle sonuçlanan okullar arası resim, kompozisyon ve şiir yarışmalarında katılımcı olan öğrencilerin projemize olan duyarlılıkları ise Soyak olarak bizleri son derece mutlu etti. Hayat kaynağımız olan suyu koruyacak en önemli güç, su tasarrufu konusunda bilinçli ve sorumluluk sahibi bir nesildir. Geleceğe Bir Damla Sakla projesi ile, öncelikli toplumsal amacımız bu yönde katkı sağlamak. Biz de bu sorumluluk bilinciyle, "bugün aslında yarındır" diyerek yola çıktık." dedi.

Ayrıca, İzmir'de bulunan Soyak Mavişehir projesinin ortak kullanım alanları ile İstanbul'daki Soyak yönetim binasının su tüketim kanallarında tasarruf sağlayıcı uygulamalarda bulunuldu. Soyak çalışanları, su tasarrufu konusunda bilinçlendirilirken, çalışanların çocuklarına yönelik olarak da Geleceğe Bir Damla Sakla resim yarışması düzenlendi.

www.soyak.com.tr