Soyak su tasarrufu projesi tamamlandı

Soyak su tasarrufu projesi tamamlandı

Soyak, 2007 yılında su tasarrufuna yönelik olarak başlattığı "Geleceğe Bir Damla Sakla" sosyal sorumluluk projesinin İstanbul çalışmalarını tamamladı.Soyak, proje kapsamında İstanbul ve İzmir'de toplam 33 okulun su tüketim kanallarını tasarruf sağlayan uygulamalarla yeniledi. Gerçekleştirilen bilinçlendirme çalışmaları sonucu yaklaşık 30.000 aileye ulaşılırken, İzmir'deki okullarda bir yıllık ölçümlemeler sonrası %32 oranında su tasarrufu sağlandığı belirlendi. 

Soyak, 2007 yılında İzmir'de başlattığı "Geleceğe Bir Damla Sakla" projesinin, 2008 yılı İstanbul çalışmalarını tamamladı. 2008 eğitim yılı ilk döneminin başlamasıyla İstanbul'da yapılan çalışmalar sonucunda, 18 okulda yenileme çalışmaları tamamlanmış oldu. 

Tanıtım toplantılarında konuşan Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü Fatma Çelenk, "Geçtiğimiz yıl İzmir'de başlattığımız "Geleceğe Bir Damla Sakla" projesi ile su tasarrufu konusunda uygulama gerçekleştirdiğimiz okullarda büyük yol kat ettik. İzmir'deki 15 okulda yapılan su tüketim kanalı yenileme ve bilinçlendirme çalışmalarımız sayesinde bir yıllık ölçümlere göre yaklaşık 700 ton su tasarrufu sağlamış bulunuyoruz." dedi. 

Bugüne kadar yapılan tüm yenileme çalışmalarını değerlendiren Çelenk, "Yenileme çalışmaları kapsamında  İzmir  ve İstanbul'da 225 kişi ve 27.000 adamsaat çaba sarfedilerek, yaklaşık 5.000 adet malzeme değişimi gerçekleştirildi. Yenileme çalışmalarımızı tamamlayarak bilinçlendirme toplantıları yaptığımız 33 okulda, öğrenciler aracılığı ile toplamda yaklaşık 100.000 kişiye ulaşarak su tasarrufu konusunda bilgi aktarmış olduk. Su tasarrufu ölçümlemelerimize; İstanbul'da, tasarruf sağlayıcı sensörlü batarya ve pisuarlar ile yenileme yaptığımız 18 okulu da katarak devam edeceğiz. Önümüzdeki sene İstanbul ve İzmir'de toplam 33 okulda yapılmış olan su tasarruf miktarını net rakamlarla görebileceğiz." dedi. 

Fatma Çelenk, genç nesillerin su tasarrufu bilincini yaygınlaştıran elçiler olarak yetişmesine katkıda bulunmanın ve okullardan başlayarak geniş kitleleri su tasarrufuna teşvik etmenin Geleceğe Bir Damla Sakla projesindeki en önemli hedeflerinden biri olduğunu sözlerine ekledi. 

Bostancı ve Karaköy Rotary Kulüpleri işbirliğinde Avrupa ve Anadolu yakasında yapılan "Geleceğe Bir Damla Sakla" projesi düzenlemeri kapsamında, okulların musluk ve pisuarları tasarruf sağlayan sensörlü tipleriyle değiştirilerek, rezervuarları yenilendi. Ayrıca, okullarda suyun bilinçli kullanılmasına yönelik eğitimler düzenlenerek, tanıtım malzemeleriyle etki artırılmaya çalışıldı. 2007 senesinde İzmir'de proje kapsamındaki okullarda düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları; genç nesilleri su tasarrufu konusunda düşündürmek ve harekete geçmelerini desteklemek amaçlı, 2008 senesinde de İstanbul'da proje kapsamınına alınan okullarda gerçekleştirirlecek.

Geleceğe Bir Damla Sakla sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Haziran ayı içerisinde Erkut Soyak Lisesi, Bilge Soyak İlköğretim Okulu ve Yılmaz Soyak İlköğretim Okulu'nun çalışmaları tamamlandı. 15 Eylül - 21 Ekim 2008 döneminde ise , Disk Anadolu Tekstil Meslek Lisesi, Hacı Hatice Bayraktar Lisesi, Kartal Yakacık Lisesi, Burak Bora Anadolu Lisesi, Süleyman Demirel Lisesi, Zehra Mustafa Dalgıç Ticaret Meslek Lisesi, Fahrettin Kerim Gökay Anadolu Lisesi, Halkalı Ticaret Meslek Lisesi ve Anadolu Ticaret Meslek Lisesi, İsmet aktar Endüstri Meslek Lisesi, Şehit Binbaşı Demir Karabıyık Lisesi, Kadriye Moroğlu Lisesi, İMKB Halkalı Endüstri Meslek Lisesi, Gazi Anadolu Lisesi, Küçükçekmece Prof. Dr. Sabahattin Zaim Lisesi ve İMKB Atakent Endüstri Meslek Lisesi'nin su tüketim kanalları yenilendi.