Soyak'tan 1 milyar dolarlık yatırım

Soyak'tan 1 milyar dolarlık yatırım

Soyak'ın yatırımları 1 milyar doları aştı. İzmir'de 600 milyon dolarlık iki projeye başlayacak olan Soyak'ın devam eden projelerinin yatırım tutarı da 550 milyon doları buluyor.


SOYAK, inşaat sektöründe son dönemlerde yaşanan canlılığı yatırıma dönüştürme kararı aldı. İzmir-Karşıyaka'da 500 milyon dolara 2 bin konutluk projeye başlama kararı alan Soyak ayrıca yine İzmir-Urla'da 100 konutluk 150 milyon dolar yatırım bedelli rezidence projesine başlıyor. Soyak Genel Müdürü Emre Çamlıbel şirket olarak rekabet üstünlüğü, arsa ve finansal güçlerini yeni yatırım yapmakta kullandıklarını belirterek `Satışlarımız çok iyi gidiyor. 2007 Nisan ayının ortasında satışa çıkardığımız 812 konutluk Eureka projesinin 750 tanesi bir haftada satıldı. Yine genel seçim haftasında satışa çıkardığımız 126 dairelik Eureka Rezidence'ın 112 dairesi satıldı. Bu da yeni yatırımlara cesaretle başlamamızı sağlıyor' dedi. Doğru projenin yapılması durumunda müşterinin tercih ettiğini söyleyen Çamlıbel `Bizim devam eden Soyak Mavi Şehir projemiz var. Emlak GYO ile birlikte yapıyoruz. Bin 600 konutluk bir proje. Bu projenin bin 200 konutu satıldı bile. 400 konutu da kısa zamanda satarız' dedi.


FAİZLER YÜZDE 1'E İNER


TÜRKİYE'NİN yakaladığı politik ve ekonomik istikrarın devam etmesi durumunda faiz oranlarının 2009 yılında aylık yüzde 1'e düşmesini beklediklerini söyleyen Çamlıbel `Planlamamızı buna göre yapıyoruz' dedi. Çamlıbel önümüzdeki yıl başlayacakları projelerin yanında yine 2008'e İstanbul'da Avrupa ve Anadolu yakasında da yeni projelere başlayacaklarını söyledi.


Teşvik verilsin ucuz konut yapalım


TÜRKİYE'DE dar gelirli kesime konut üretmenin arsa ve vergi gibi konular nedeniyle zor olduğunu söyleyen Emre Çamlıbel `Bunun olabilmesi için devletin damga vergisini almaması, arsanın KDV'sinin yüzde 1 olması, vergi resim ve harçlarda istisna sağlanması gibi teşviklerin verilmesi gerekiyor. Şayet bunlar olursa TOKİ'ye destek olmak açısından böyle projeler üretebiliriz' dedi. Ucuz konut için en önemli noktanın ise ucuz arsa olduğunu söyleyen Çamlıbel `Bu nedenle İstanbul Metropolitan Planlama'nın yaptığı çalışmaları heyecanla ve takdirle izliyoruz. Kentsel dönüşüm yasasının çıkması gerekiyor' dedi. Üç yıl içinde toplam 5 bin konut kredisi verdiklerini söyleyen Çamlıbel bugüne kadar ödemeyen müşteri sayısının sıfır olduğunu söyledi.


İBRAHİM ACAR