Sudan Hartum'daki havaalanını Summa İnşaat yapacak!

Sudan Hartum'daki havaalanını Summa İnşaat yapacak!Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk tarafından, Ulaştırma Bakanlığı'na Hartum yeni havalimanı projesinde daha önce sözleşmeye imza atılan Türk şirketi Summa İnşaat ile devam edilmesinin talimatını verdi.


Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk tarafından, Ulaştırma Bakanlığı'na Hartum yeni havalimanı projesinde daha önce sözleşmeye imza atılan Türk şirketi Summa İnşaat ile devam edilmesinin talimatını verdi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Sudan resmi haber ajansı SUNA'dan verilen bilgide, Summa İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selim Bora Başbakanlıktaki ofisinde Başbakan Hamduk'u ziyaret etti. Ulaştırma Bakanı Mirgani Musa ve Türkiye'nin Hartum Büyükelçisi İrfan Neziroğlu da görüşmeye katıldı. 

Bu kararın Türkiye'ye gerçekleştirdiği son ziyaretinin sonuçlarından biri olduğuna dikkat çeken Ulaştırma Bakanı Musa, Başbakan Hamduk'un Hartum yeni havalimanı projesinin bitirilmesi amacıyla Türk şirketiyle daha önce imzaları atılan mutabakat zaptının yeniden incelenmesi ve projenin Türk şirketi Summa ile sürdürülmesi talimatında bulunduğunu belirtti. 

Summa İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bora da projeye tekrar start verilmesi ve mümkün olan en kısa zamanda bitirilmesi için her türlü çabanın gösterileceği taahhüdünü verdi. 

Bora, şirketleri tarafından Afrika kıtasının farklı bölgelerinde hastane, stadyum, havalimanları gibi çok sayıda projeye imza attıklarını vurguladı. 

Sudan Hartum

- Afrika'daki uçuş trafiğinde en önemli noktalardan biri olması hedefleniyor

Summa, 2018 Mart'ta havalimanı inşaatı için sözleşme imzaladı fakat Aralık ayında hayat pahalılığı sebebiyle başlayan kitlesel halk protestoları, askeri darbe ve ardından yaşanan istikrarsız süreçler sonrasında projeye ara verildi. 

Sudan Ulaştırma Bakanı Musa, Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Dagalo başkanlığındaki heyetle 27-28 Mayıs 2021'de Ankara'ya geldi. Sudan, Başkent Hartum'a yaklaşık 40 kilometre mesafede hayata geçirilecek olan proje ile uluslararası standartlarda yeni bir havalimanı kazanacak. 

Yatırım bedeli 1 milyar doları geçen, 12 milyon yolcu kapasitesi olacak olan havalimanının yaklaşık 3 senede bitirilmesi öngörülüyor. 

Havalimanının Kahire ve Addis Ababa'nın ardından Afrika'daki uçuş trafiğinde en önemli noktalardan biri olması planlanıyor.

Umman’da fabrikaları Türkler inşa edecek!

Özbekistan’ın simge projesini Türk şirket inşa edecek!