26 / 06 / 2022

Süleyman Soylu'dan dikkat çeken İstanbul depremi açıklaması!

Süleyman Soylu'dan dikkat çeken İstanbul depremi açıklaması!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin afetlere hazır hale gelmesi ve toplumun afet bilincinin her an yükseltilmesi için 2022'yi afet tatbikat yılı ilan ettiklerine dikkat çekerek bu senenin tatbikatlarla geçeceğinin altını çizdi.İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde "2022 Afetlere Hazırlık Değerlendirme Toplantısı"nın yapıldığı ve bu toplantıya İçişleri Bakanı Süleyman Süleyman Soylu'nun, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı'nın, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer'in, İstanbul İl Afet Acil Durum Müdürü Gökhan Yılmaz'ın katıldığı belirtildi. Toplantıda ilgili birimlerin yetkilileri hazır bulundu. 

Süleyman Soylu dan dikkat çeken İstanbul depremi açıklaması!

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; toplantıdan hemen önce basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Soylu, 2022'nin afet tatbikat senesi ilan edildiğine dikkat çekti. Bu çerçeevde 2022'de çeşitli alanlarda tatbikatların gerçekleştirileceğine vurgu yapan Süleyman Soylu, "Geçtiğimiz hafta Erzurum’da Türkiye’de bütün birimlerin katıldığı çok başarılı bir tatbikat gerçekleşti. Afetlere hazır olma ve toplumun afet bilincini sürekli arttırma, afet farkındalığımızı diri tutmak anlayışıyla 2022 yılını afet tatbikat yılı ilan ettik" diye konuştu.

Soylu, Erzurum’da gerçekleştirilen tatbikatla birlikte ilk adımın atıldığını vurgulayarak "2019-2020 yılı afet hazırlık yılıydı. 2021 yılı da afet eğitim yılıydı. Burada 5 temel amacımız, 32 hedefimiz var. Bütün okullarda ve üniversitelerde, kamu kurumlarında, havalimanlarında, otobüs terminallerinde, hastanelerde, cezaevlerinde, organize sanayi bölgelerinde, alışveriş merkezlerinde, konutlarda, sitelerde arama kurtartma gibi tatbikatlar olacaktır. 2022 yılı içerisinde bu kapsamda 66 il düzeyinde tam tatbikat, 15 bölgesel düzeyde tam tatbikat gerçekleştireceğiz" çıklamasında bulundu. 

Süleyman Soylu dan dikkat çeken İstanbul depremi açıklaması!

- "Son 2 yılda meydana gelen afetlerde 65 bin konutun yapımına başladık"

Türkiye'de 2020'de ve 2021'de yaşanan  afetlerde zor ancak başarılı bir sınav verdiklerinin altını çizen Süleyman Soylu, "2021 yılında Türkiye’deki orman yangınlarında ve sel afetlerinde konut, iş yeri, eşya, araç ve diğer yardımlar olmak üzere vatandaşlarımıza toplam 354 milyon 250 bin lira doğrudan acil nakdi yardım yapılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın talimatıyla tarım zararlarının da bir kısmını AFAD olarak biz karşıladık" şeklinde konuştu ve Soylu, kimseye de "Nerede bu devlet?" dedirtmediklerine dikkat çekti. 

Soylu, tüm kentlerde çok ciddi bir çalışma sürdürdüklerini ve 81 şehirde il risk azaltma planlarını bitirdiklerini dile getirerek "Türkiye Afet Sonrası İyileştirme Planı kapsamında son 2 yılda meydana gelen afetlerde 65 bin konutun yapımına başladık. Bunun 45 bin konutunu yaptık, bitirdik ve teslim ettik. Geri kalanı devam ediyor" diye konuştu.

- "İstanbul’da ulusal düzeyde, çok büyük bir tatbikat gerçekleştireceğiz"

Afetlere hazır olunması ve toplumun afet bilincinin her an yükseltilmesi için İstanbul’da geniş kapsamlı tatbikat gerçekleştirileceğinin altını çizen Soylu, şehirde deprem riskinin olması sebebiyle alınan tedbirlerin üst seviyede olduğuna vurgu yaptı. Soylu, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Bir uluslararası düzeyde arama ve kurtarma tatbikatı, 18 uygulama tatbikatı, 11 tematik tatbikat, 2 bin 921 yangın ve tahliye tatbikatı, 51 bin 281 deprem anı tatbikatı, 71 sivil savunma ikaz alarm tatbikatı olmak üzere toplam 54 bin 302 tematik tatbikat planlamış olduk. Tüm bu süreçleri yaşarken İstanbul’u afetlere hazırlamakla özellikle de bir deprem afetine karşı hazırlamak için çalışmalarımızı ara vermeden sürdürdük. Böyle bir beklentimiz var mı? Bu bir sır değil, evet, var.”

Süleyman Soylu dan dikkat çeken İstanbul depremi açıklaması!

AFAD verilerine göre, 2021'de Türkiye’de toplam 23 bin 753 deprem olduğunu, bunların 205’inin 4-5 şiddetinde, 26’sının 5-6 büyüklüğü arasında, 3’ünün ise 6'dan büyük olduğuna dikkat çekerek programa katılım gösteren yetkililere çok duyarlı olmaları gerektiğine ilişkin uyarıda bulundu. 

- "İstanbul’da acil durum toplanma ve barınma alanlarının sayısını çoğalttık"

Soylu, buradaki durumu ciddiye almak ve yarın deprem olacakmış gibi hazırlanmak zorunda  olduklarına dikkat çekerek şunları kaydetti:

"Biz bütün işlerimizi yaparken, zihnimizin bir tarafında bu depremle ilgili hangi tedbirlerimizi aldığımız, kurumumuzun buna hazır olup olmadığını ölçmeliyiz. Türkiye afet bölgesidir. Deprem, sel, toprak kaymaları, çığ, coğrafyanızın bir gerçeği. Hazırlıklarımızı en üst seviyede ortaya koymalıyız. Deprem anı karmaşık bir andır. Bu konuda uzmanlığı bulunan bütün bilim insanlarımızın bilimsel veri tespiti ciddi bir deprem tehdidinin çok da uzakta olmadığı yönündedir. Bunu görmezden gelmek kendimizi kandırmak olur."

Megakent İstanbul’daki acil durum toplanma ve barınma alanlarını artırdıklarını vurgulayan Soylu, alanda muhtemel deprem sonrasında çok sayıda şehirden yardım alınabilecek şekilde plan yapıldığının altını çizdi ve İstanbul’da acil durum toplanma alanlarının rakamını 2 bin 864'ten 5 bin 598'e, kişi başına düşen toplanma alanını da 1,12 metrekareden 3,37 metrekareye yükselttiklerini dile getirdi.

İstanbul’da toplanma barınma kapasitesinin de 2 milyon 400 bin kişiye yükseltildiğini belirten Soylu, İstanbul’da, Yalova’da, Kocaeli’de, Tekirdağ’da yaşanma ihtimakli olan muhtemel depremin ardından görevlendirmek amacıyla 45 şehrin bütün sistematiğiyle birlikte hazırlandığının altını çizdi. 

İstanbul'daki konutların 900 bini sağlıksız!

İstanbul için korkutan senaryo: Büyük depremde hasar görecek bina sayısı arttı!