Sultanbeyli'deki metro çalışmaları hızlanacak!

Sultanbeyli'deki metro çalışmaları hızlanacak! Sultanbeyli'deki metro çalışmaları hızlanacak!

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, "Sultanbeyli'ye metro biraz gecikti. Çekmeköy'e geldi, 11 kilometre oradan itibaren ilk işimiz bu projeyi hızlandırmak" dedi.AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, seçim çalışmaları için Sultanbeyli'de kanaat önderleri ve ilçenin önde gelenleri ile Semazen Düğün Salonu'nda bir araya geldi. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, adaylığının açıklandığı gün az konuşacağını söylediğini söyleyen Yıldırım, "Şimdi dinleme zamanı." ifadesini kullandı.

Siyasete girdiği günden bu yana "insanların yüzünde tebessüm olması" anlayışıyla çalıştığını belirten Yıldırım, 15-16 yıl boyunca bu anlayıştan uzaklaşmadığını söyledi.

Binali Yıldırım, Sultanbeyli için çıkarılan özel kanundan sonra tapuların verildiğini belirterek, "Sultanbeyli çok hızlı büyüdü, 80'li yılların başında büyüdü yarım milyonu aştı. Tabii ki bu kadar sürede büyüyen bir ilçenin sorunları olacak. Ama bizim bir anlayışımız var, 'Sorunları torunlara bırakmamak.' Hep böyle çalıştık. Halının altına süpürmemek... Bazıları geç oldu, bazıları zor oldu, ama sonunda evelallah nerede azim var orada çözüm var. Biz bu anlayışla çalıştık." dedi.

- "Yapacağımız metro 3 ilçeyi ilgilendiriyor"

Yıldırım, İstanbul'un Türkiye'nin lokomotifi olduğunu söyleyerek, şu şekilde devam etti:

"Dünyada tek başına İstanbul bir devlet olsa Avrupa'nın 13. büyük devleti, dünyanın da 41. büyük devleti oluyor. İstanbul'un daha farklı bir meziyeti var. Peygamber Efendimizin müjdelediği şehir. İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'u süsleyen Mimar Sinan, İstanbul'u 1. Dünya Harbi'nden sonra işgalden kurtaran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İstanbul'u ayağa kaldıran da belediye başkanı Recep Tayyip Erdoğan. Böylesine bir şehir, hepimizin ortak geleceği. Nereli olursak olalım kafamızın bir köşesinde İstanbul'u tutalım. İstanbul, Türkiye'ye lazım, dünyaya lazım."

Sultanbeyli'ye yapılacaklara değinen Yıldırım, şöyle konuştu:

"Sultanbeyli'ye metro biraz gecikti. Çekmeköy'e geldi, 11 kilometre oradan itibaren ilk işimiz bu projeyi hızlandırmak. Bu ciddi bir rahatlama sağlayacak. Sultanbeyli'ye metro bağlantısı yapıldı mı her yere gidiyorsunuz, ister Mecidiyeköy'e ister Zeytinburnu'na istersen Atatürk Havalimanı'na git. O ağ, ulaşım ağına girince işler kolaylaşacak. Bu önemli bir proje. Sancaktepe'den yapacağımız metro 11 kilometre, 8 istasyon var, 3 ilçeyi ilgilendiriyor. Bir başka problem Sultanbeyli'de otopark. Otopark yok. 15 farklı yerde, 3 bin araçlık, ilk etapta otopark yapılacak. Bunların yerleri belli, projeleri hazırlandı. Tapu işi tamam, inşallah tapuları hızlı bir şekilde vakit kaybetmeden veriyoruz."

- "Büyükşehirde inşallah gençler için ayrı bir daire kurulacak"

Yıldırım, yeşil projeye ilişkin olarak da, "Pendik sahilden başlıyor Sultanbeyli'ye kadar geliyor. Bir vadi... Bu vadi, esasında mevcut. Bunu tekrar hayata geçiriyoruz. Yeşille maviyi buluşturuyoruz. Sultanbeyli'nin denize kıyısı yok, bu şekilde denize iniş. Etrafında yürüyüş yolları, bisiklet yolları var, ortasından da su akıyor. Mimar Sinan Millet Bahçesi'ni yapacağız. Ayrıca kültür merkezi, Hasanpaşa Sosyal ve Kültürel Tesisi, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi, millet kıraathanesi de Sultanbeyli'ye kültür anlamında kazandırılacak eserler. Gençler için spor tesisleri var. Mehmet Akif Mahallesi'nde toplam 28 bin metrekare alanın 8 bin 800 metrekaresi yürüyüş alanı, basketbol, voleybol sahaları ve pazar alanı olarak düzenlenecek." dedi.