Sulukuleliler yeni evlerinin kuralarını çekti

Sulukuleliler yeni evlerinin kuralarını çektiFatih'te ''Sulukule'' olarak bilinen ve yenileme alanı ilan edilen Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri sakinleri, TOKİ'nin Gaziosmanpaşa Taşoluk'ta inşa ettiği konutların kuralarını çekti.


Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen kura çekiminde konuşan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleri Yenileme Alanı Projesi" kapsamında, geçen yılın Aralık ayında yapılan ilk çekilişte 204 ailenin evlerinin belirlendiğini, bugün de 142 ailenin daha konutlarının kesinleşeceğini bildirdi.

 

Mustafa Demir, hak sahiplerinin, tespitler sonucu belirlenen taşınmaz bedeli ile yeni yapılacak konut bedeli arasında çıkabilecek farkı, TOKİ'ye peşinatsız 180 ay vade ile ödeyeceğini ve ödemelerin hak sahiplerinin yeni konutlarına taşınması ile başlayacağını söyledi.Demir, projeye başlarken kimseyi mağdur etmemeye söz verdiklerinianımsatarak, şunları kaydetti:"Biliyorsunuz ki normal koşullarda bu evler kura çekilmek suretiyle sahiplerini buluyor ve bir peşinat ödeniyor. Biz sizleri bu ön ödemeden de muaf tuttuk. Sizler,ödemelerinize yeni konutlarınıza girdikten sonra başlayacaksınız. Bukura da kim ev sahibi olacak kurası değil, kapı numaralarını belirlemek üzere yapılan bir kura."Demir, konutların Haziran ayında teslim edileceğini dile getirerek, ozamana kadar tüm mülk sahiplerine 400 YTL, kiracılara da 300 YTL kira yardımı yapılacağını bildirdi.

 

Bölgedeki mülk sahiplerinin yüzde 82'siyle anlaşmaya vardıklarınıbelirten Demir, geriye kalan yüzde 18'inin de tapu, veraset gibinedenlerden kaynaklanan sorunlarını çözmeleri halinde onlarla da anlaşmayapmaya hazır olduklarını kaydetti.