Sur açık hava müzesi haline dönüştürülecek!

Sur açık hava müzesi haline dönüştürülecek! Sur açık hava müzesi haline dönüştürülecek!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, TOKİ kanalıyla 48 bin konut inşa edilirken Sur'da tarihsel bütünlüğün korunacağını, bölgenin açık hava müzesi haline dönüştürüleceğini ve asla rant elde edilmeyeceğini söyledi.Keçiören Belediyesi ve AK Parti Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığınca temin edilen bir tır yardım malzemesi, Şırnak'ın Silopi ilçesine gönderildi. 


Yardım tırı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ ve çok sayıda siyasinin katıldığı törenle Keçiören Belediyesi önünden Silopi'ye uğurlandı.  


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özdağ, burada yaptığı konuşmada, terör olayları nedeniyle evlerini terketmek zorunda kalan vatandaşların bağlı bulundukları kaymakamlık, valilik ve sosyal yardımlaşma kuruluşlarına müracaatı halinde bin lira kira yardımı alabileceğini, gıda yardımlarına da devam edileceğini vurguladı. 


Mağdur vatandaşların ihtiyaçlarını tespit etmeye çalıştıklarını, özellikle battaniye, havlu, kuru bakliyat, mutfak malzemesi, çocuk bezi, elektrikli soba ve bebek maması gibi eksiklerin giderilmesi yönünde faaliyette bulunduklarını belirten Özdağ, "AK Parti olarak şu ana kadar 45 tır gönderdik. 14 ilçedeki bütün vatandaşlarımıza ulaşacağız" dedi.


Terör örgütüyle mücadele edenleri unutmadıklarını kaydeden Özdağ, ''Azımızı çok kabul etsinler. Devletimiz onlara bakıyor, herhangi bir ihtiyaçları yok ama bunları hatırlanmak adına gönderiyoruz. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen yerlerde yaşayan tüm vatandaşlarımıza yardım etmeye devam edeceğiz'' ifadelerini kullandı. 


Bölgede devam eden kentsel dönüşüm projelerine de değinen Özdağ,  TOKİ  kanalıyla 48 bin konut inşa edilirken Sur'da tarihsel bütünlüğün korunacağını, bölgenin açık hava müzesi haline dönüştürüleceğini ve asla rant elde edilmeyeceğini söyledi.


AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı Özdağ, sözlerine şöyle devam etti:


"Operasyonlar bitince kira yardımlarının kapatılacağına dair spekülasyonların gerçek dışıdır. Başbakanımız bürokrasiye talimat verdi. Bu evler yapılıncaya kadar yardımlar devam edecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız da bu konuda çalışıyor. Cizre ve Silopi'de İŞKUR üzerinden her evden bir kişi çalışacak şekilde istihdam çalışması yapılacak. Esnafımızın mağduriyetlerini gidermek adına bakanlarımız çalışıyorlar. Sosyal, siyasi, ekonomik, kültürel boyutuyla topyekün çalışacağız. Hiç kimse Türkiye'nin üniter yapısına ve milli bütünlüğüne, egemenliğine halel getirmek isteyenlere destek vermemeli. Etnik yapılarımız, mezheplerimiz farklı olabilir. Bir tek Türkiye var, başka Türkiye yok. Son liman, son kale, son sığınak burası. Biz, buna göz bebeğimiz gibi bakacağız çünkü biz devletimizi sokakta bulmadık.''


-"Yanımızda olduğunuzu bilmek bizim için güç kaynağı"


Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak da AA muhabirine yaptığı açıklamada, hem hükümetin hem de diğer kurum ve kuruluşların terör olaylarından mağdur olan vatandaşlara yardım ettiğini hatırlatarak ''Bugün göndermiş olduğumuz yardım tırı, Güneydoğu'da bölücü terör örgütü ile yapılan amansız mücadelede terör saldırılarından etkilenen ailelerin yanlarında olduğumuzu göstermek adına Keçiören'den Silopi'ye bir hediye paketidir'' dedi.


Tırda yardım malzemelerinin yanı sıra hediye paketleri de olduğunu kaydeden Ak, "Gıda malzemelerinin yanı sıra yorgan, nevresim, banyo takımı, kravat, eşarp, kitap ve çikolatadan oluşan bir hediye paketi hazırladık. Bu paketi de Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ve AK Parti Genel Başkan Yardımcılarının bize vermiş olduğu talimat doğrultusunda Silopi'deki kardeşlerimize gönderiyoruz'' diye konuştu. 


Aynı hediye paketlerinden daha önce Diyarbakır'ın Sur ilçesine de gönderdiklerini hatırlatan Ak, kendilerine ''Yanımızda olduğunuzu bilmek, unutulmadığımızı görmek bile bizim için güç kaynağı" yazan mesajlar geldiğini aktardı.


AA