Suriye, İranlı inşaat şirketlerinin radarında!

Suriye, İranlı inşaat şirketlerinin radarında! Suriye, İranlı inşaat şirketlerinin radarında!

Suriye’de savaş sonrası çalışmalar yapılıyor. İranlı inşaat şirketleri Suriye’nin başkenti Şam’ın kenar mahallelerinde birçok proje inşa etmeye hazırlanıyor.


İç savaş sebebiyle 2011'den beri zor günler geçiren Suriye’de savaş sonrası hazırlıklar yapıldı. Karar Gazetesi'nden Denizhan Erkoç'un haberine göre; özellikle ABD askerlerinin çekilme kararı alması sonrası dünyadaki inşaat, enerji ve altyapı şirketlerinin radarında olan bölgede geçtiğimiz hafta önemli gelişmeler meydana geldi.

İranlı inşaat şirketleri Suriye’nin başkenti Şam’ın kenar mahallelerinde birçok proje inşa etmek için anlaşmalar yapmaya başladı. Birleşmiş Milletler'in 2018 yılında açıkladığı rapora göre ülkenin yeniden inşa edilmesi için 250 milyar dolara yakın bir para gerekiyor. IMF’nin araştırmasına göre ise bu rakam 400 milyar dolar ve yüzde 65’i konut sektörüne gidecek. İç savaştan daha az etkilenen Şam, Lazkiye, Hama gibi bölgeler haricinde, Suriye’nin geriye kalan tüm kentlerinde 25 yıl gibi bir zaman dilimini kapsayacak yapılaşma sürecine girilecek. 

Türkiye, Suriye’nin en önemli iki müttefiki Rusya ve İran’la son dönemde oldukça yakın ilişkiler içinde olmasına rağmen Suriye yönetimi ile problemleri aşabilmiş değil. Mevcut durumda Türk müteahhitlerin Suriye’de çalışması oldukça zor olsa da bölgedeki pasta yıllarca sektörü ayakta tutabilecek güçte. Uzmanlar, Suriye’nin yeniden inşası için şu an için İranlı müteahhitlerle birlikte Rus ve Çin inşaat şirketlerinin bir adım önde olduğu görüşünde. Sektörün önde gelen isimleri arasında konuşulan bir diğer konu ise İranlı inşaat şirketlerinin, Amerika’nın uyguladığı yaptırım sonrası Suriye’den farklı bir alternatif kalmadığı gerçeği. Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer Körfez ülkelerinde çalışamadıkları için ağırlığını Suriye’ye veren İranlı müteahhitler Türk meslektaşlarının Suriye pazarına girmesinden korkuyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜKLERİ  LİSTESİNDE TÜRKİYE İKİNCİ SIRADA
Türkiye, uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR’ın müteahhitlerin ülkeleri dışında bulunan faaliyetlerinden elde ettikleri gelirlere göre yayımlanan “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde Çin’in ardından ikinci sırada bulunuyor. Listedeki 250 firma arasında 46 Türk şirketinin adı yer alıyor ve pazar payları artış kaydediyor.