Sütlüce Kültür merkezi ve tünel açılıyor

Sütlüce Kültür merkezi ve tünel açılıyor Sütlüce Kültür merkezi ve tünel açılıyor

Kağıthane-Piyalepaşa arasındaki tünel yol ile 10 yıldan uzun süredir yapımı devam eden Sütlüce Kongre Merkezi'nin açılışı Başbakan Erdoğan'ın katılımıyla cumartesi günü yapılacak.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kağıthane-Piyalepaşa tünel yolu ile Sütlüce Kongre Merkezi'nin açılışını 14 Mart'ta yapacaklarını açıkladı. Kent merkezindeki kültürel miras ve yapı stoku, yerleşim alanlarında da yapı stokunun yoğunluğu nedeniyle yeni yollar açmanın mümkün olmadığını dile getiren Topbaş, bu nedenle kentin topoğrafik yapısının da uygun olmasını dikkate alarak kent genelinde 33 tünel yol güzergahı belirlediklerini, bunların tümü tamamlandığında İstanbul'un 142 kilometrelik tünel yolu kazanmış olacağını kaydetti. Şu anda 4 tünel yolun inşa halinde olduğunu ve bunlardan Kağıthane-Piyalepaşa arasının tamamen bittiğini belirten Topbaş, "Bu tünel yolun 14 Mart Cumartesi günü saat 11.00'de Kağıthane başlangıç noktasında Sayın Başbakanımızın da katılımıyla açılışını yapacağız. Tülen yolun açılışıyla Kağıthane- Piyalepaşa arası 2-3 dakikaya inmiş olacak. Aynı gün ve aynı saatte ayrıca Sütlüce Kongre Merkezi'ni de açacağız" diye konuştu. Topbaş, Piyalepaşa'dan Dolmabahçe'ye gelecek hattın tünel kazılarının da bittiğini, bir kısım elektronik çalışmaların da tamamlandığını, ancak İnönü Stadı'nın arkasında devam eden kazı çalışmalarına Koruma Kurulu'ndan geç izin çıkması nedeniyle bu hatta gecikme olduğunu, burayı da Mayıs ayında açmayı planladıklarını söyledi.

ESKİ MEZBAHANIN YERİNE
Öte yandan on yıldan fazla süredir yapımı devam eden Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi, Türkiye'yi ziyaret eden Dünya Su Konseyi Başkanı Dr. Luic Fouchan'in isteğiyle tamamlanarak İstanbul'da yapılacak olan 5'inci Dünya Su Forumu'na yetiştirildi. Haliç'teki tarihi mezbahanın konferans ve performans merkezine dönüştürülme projesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütüldü. Merkez, konser salonları, sergi alanları, sinema salonları, tiyatro, otopark, dükkânlar ve kongre salonları ile İstanbullulara hizmet verecek.

Sabah

pus