01 / 12 / 2022

Taca İnşaat, Dubai Expo’ya odaklandı!

Taca İnşaat, Dubai Expo’ya odaklandı!

Expo 2016 için 200 milyon liralık yatırım yapan Taca İnşaat, Dubai Expo’ya odaklandı. Birkaç ay içinde ihaleye çıkılacağını söyleyen Tayyar Akkurt, “El Maktum’un oğlu ile ortak şirket kurduk. Hazırlanıyoruz” dediÇiçek ve çocuk temasıyla tüm dünyadan konuklarını ağırlayacak Expo 2016 Antalya'ya Taca İnşaat damgasını vurmaya hazırlanıyor. Etkinlik kapsamında Türkiye'nin sembolü olmaya aday 120 metrelik bir kule ve 5.003 kişilik kongre merkezini toplam 1 yılda hayata geçiren şirketin yeni hedefinde ise 2020'de yapılması planlanan Dubai Expo var. Hazırlıklara başladıklarını anlatan Taca İnşaat'ın patronu Tayyar Akkurt ile yatırım planlarını ve Expo 2016'yı konuştuk.


Expo süreci nasıl başladı? İnşaatlara ne zaman başladınız?

İstanbul Kongre Merkezi'ni de biz yapmıştık. Tecrübe sahibi olduğumuz için bu ihaleye girdik. 1 yılda tamamladık. Özelliği ise 5 bin 3 koltukla Avrupa ve bölgenin en büyük kongre merkezi olması. Geçen sene mayısta da kulenin ihalesine çıkıldı. Tabii biz orada mobilize olmuşken hemen aksiyon aldık. Genel giderimiz daha düşük olduğu için daha iyi fiyat verebildik. Haziranda da kuleye başladık.


Sembol olacak bir kule hayata geçirdiniz. Ne zaman bitiyor?

Kule aynı zamanda da mühendislik harikası. Kasımda temelini attık. 15 güne de bitiriyoruz.


Normal şartlarda ne kadarda biterdi böyle bir kule?

Dünya standartlarında en az 2 sene. Ama biz her işimizi hızlı yapıyoruz.


24 SAAT ÇALIŞIYORUZ


Bunun sırrı ne?

Bir kere başlamadan evvel planlamak... Sonra yapı metotlarını doğru seçmek... Üçüncüsü de yapı metotlarını çok iyi bir şekilde kullanmak. Mesela kule 120 metre. Üst tarafta seyir terası var. Bunun altında da tekrar seyir salonu ve kafe ve restoranlar, onun altında da restoranların mutfakları ve jeneratörlerimiz var. Biz bu kuleyi yerde yaptık. Ve yukarı kaldırıyoruz. Şimdi kaldırma aşamasında ve şuanda ilerledi.


Daha önce uygulanan bir sistem miydi bu?

Türkiye'de ilk defa biz uyguladık. Dünyada dördüncü kez yapılıyor. Eğer öbür türlü yapsaydık, zaten 2 sene sürerdi. Kısa sürede yapmanın da iki tane faydası oluyor. Bir tanesi bizi öne çıkartıyor süratimizden dolayı. İkincisi de ne olursa olsun her türlü projede yatırımcının geri dönüşü hızlanıyor. O yüzden mümkün olduğunca hızlı iş yapmaya çalışıyoruz.


Yurtdışıyla bağlantılı mı çalışıyorsunuz?

Tabii bizim Amerika'da da büromuz var. Projelerimizin planlamasını programlanmasını yönetimini Amerika'dan yapıyoruz. Bunun bize şöyle bir avantajı oluyor, 24 saat çalışıyoruz. Orada çok iyi bir sistemimiz var.


Hangi ülkelerde ofisiniz var?

Dubai, Katar, Suudi Arabistan ve Libya'da ofislerimiz aktif olarak çalışıyor.


Yurtdışı yatırımlarınızdan biraz bahseder misiniz?

Karadağ, Katar ve Dubai'de başlamamış projemiz var. Karadağ'da otel ve otele bağlı residence villalarımız olacak, Ritz Carlton oteli olacak oradaki. Katar'da bir tane küçük otel, bir tane de Le Meridien oteli yapıyoruz.


Dubai'de ne yapacaksınız?

Dubai'deki hedefimiz, oradaki Expo projelerini takip etmek. Bu konuda çalışıyoruz.


Planlamanız nasıl?

Sheikh Majid Bin Mohammed Bin Rashid Al Maktum'un şirketi MBM Holding ile ortak şirket kurduk. Şirketimizin ismi MATA. Bu şirket üzerinden Dubai pazarını takip edeceğiz. Expo'da tam bize göre süratli, kaliteli bir iş. Tahmin ediyorum 2-3 ay sonra ihaleye çıktığı zaman da çalışmalara başlayacağız.


SUUDİ ARABİSTAN'A 40 BİN KONUT YAPACAĞIZ


Suudi Arabistan pazarına nasıl bakıyorsunuz? 

Suudi Arabistan'da üç kademeli konut açığı var. Ekonomik konutlar ve daha üst seviye var. Tabii 1.5 milyon konut açığı olduğu için çok büyük bir proje. Şuanda görüşmeler devam ediyor. Ama hâlâ hangi sistem nasıl organize ediliri çözememişler. Çünkü o bölgede daha çok villalarda oturma alışkanlığı var.


Ne kadarlık konut yapma hedefiniz var?

Şimdi Suudi Arabistan'da 5 bölgede ihtiyaç var. Riyad, Mekke, Medine, Damman bir de Tabuk'ta. Ama her bölgede genelde miktarları farklı olacak. Onları araştırıp, bakacağız. 40 bin civarı konut yapabiliriz.


KONUT YATIRIMI İÇİN GEÇ KALDIK


Türkiye'de konut geliştirmeyi düşünüyor musunuz?

Konut geliştirmeyle ilgili geç kaldık. 'Arsanın en iyisi olsun, projenin en iyisini yapalım' diye hiçbir şey yapamadık. Hâlâ içimizde var, güzel bir yer bulsak hemen yapacağız.


Devam eden işlerinizin büyüklüğü ne kadar?

Yurtdışı, 400 milyon dolar. Türkiye'de Expo dahil tüm projelerin büyüklüğü ise 500 milyon TL.Sabah
Geri Dön