Tahincioğlu Gayrimenkul, Bomonti'nin en büyük projesini yapacak!

 Tahincioğlu Gayrimenkul, Bomonti'nin en büyük projesini yapacak!

Tahincioğlu Gayrimenkul, Ağaoğlu’nun Bomonti’de Net Holding’ten aldığı arsayı 6 ay önce satın aldı ve yanındaki arsayla birleştirerek bölgenin en büyük arsasının sahibi oldu.


Toplam 27 dönümlük arsa için Abdi İbrahim İlaç’tan Nezih Barut ve Mar Yapı’dan Münir Özkök ile ortaklığa giden Tahincioğlu, burada konut, ofis ve ticari birimlerden oluşan yaklaşık 600 milyon dolarlık, karma kullanımlı bir projeye başlayacak. Şirket aynı ortaklıkla Ataşehir Finans Merkezi’ne de girmeyi planlıyor.

 Tahincioğlu Gayrimenkul, Bomonti

Kraft bünyesinde faaliyet gösteren Kent Gıda’nın eski ortaklarından olan ve İstanbul Kozyatağı’nda Palladium Residence ve Alışveriş Merkezi, Nidatepe Kozyatağı başta olmak üzere ofis projeleri, depo, yönetim ve fabrika binaları inşa eden Tahincioğlu Holding, gayrimenkulde hedef büyüttü. 2014 yılına kadar toplam 6 gayrimenkul projesine 860 milyon dolar yatırma hedefi doğrultusunda Nidakule Göztepe ve Kozyatağı’nda Palladium Tower gibi ofis projelerini başlatan grup, Bomonti’ye giriyor.

Bomonti’de Ali Ağaoğlu’nun Net Holding’ten aldığı arsanın hemen yanındaki araziyi hasılat paylaşımlı olarak alan Tahincioğlu, 6 ay önce de Ağaoğlu’nun arsasını satın almış. İki arsayı birleştirip toplam 27 dönüme sahip olan şirket, şimdi Bomonti’nin en büyük karma kullanımlı projesine başlamaya hazırlanıyor. Arazinin Bomonti’nin en iyi lokasyonunda yer aldığını söyleyen Tahincioğlu Gayrimenkul Genel Müdürü Alpaslan Çalım, “Burada iş ortaklarımız Abdi İbrahim İlaç’tan Nezih Barut ve Mar Yapı’dan Münir Özkök ile yaklaşık 600 milyon dolar değerinde karma kullanımlı bir projeye başlamayı hedefliyoruz. Konut, ofis ve ticari birimlerden oluşacak projeye 1 yıl içinde başlayarak, inşaatı 30 ayda tamamlayacağız” dedi. 


‘Büyük oynuyoruz’


Ataşehir’de finans merkezinde ise hem Emlak Konut GYO’nun hem kamu kurumlarının açacağı bütün ihalelerle ilgilendiklerini kaydeden Çalım, “Oyunu büyük oynamak için harekete geçtik. Finans merkezinde master plan yapıldıktan sonra Emlak Konut, 1. etap 3. bölge olarak konumlanan 53 dönümlük bir araziyi hasılat paylaşımı yoluyla ihaleye çıkardı, dosya aldık, yakından ilgileniyoruz” diye konuştu. Burada da Abdi İbrahim İlaç’tan Nezih Barut ve Mar Yapı’dan Münir Özkök’le iş ortaklıklarının devam edeceğini kaydeden Çalım, “İhaleyi aldığımız takdirde Finans Merkezi’nin hemen yanında yer alacak projenin 7 ay içinde ruhsatını alıp 1 yıl içinde başlamayı planlıyoruz. Burada otel, ticari birimler, ofis ve rezidanslardan oluşan karma yapılı bir proje yapılması mümkün” dedi.


Çalım, otoban kenarında, Mimar Sinan Cami’nin karşısında yer alan arsanın ihalesi için 8 Ağustos’ta ilk oturumun yapılacağını sözlerine ekledi.


Palladium Tower’da m2 fiyatı 5 bin dolar olacak


Kozyatağı’ndaki 55 bin metrekarelik kiralanabilir alanlı ofis projesi Palladium Tower’ının kaba inşaatının yapım aşamasında olduğunu ve 2014 yılının üçüncü çeyreğinde tamamlanacağını aktaran Çalım, projenin Ekim-Kasım ayında sadece yüzde 10’luk bölümünü satışa çıkarmayı planladıklarını açıkladı. Kalanını portföylerinde tutacaklarını ifade eden Çalım, “Bu nedenle ön taleplerin alındığı proje için alıcılar ellerini çabuk tutmalı diyebiliriz. Burada 250-1300 metrekarelik değişik büyüklüklerde ofisler olacak. Avrupa yakasının vitrini olan bölgede başladığımız projede metrekare fiyatını ortalama 5 bin dolar olarak öngörüyoruz. Şimdiden 3-4 katı talep var. Alışveriş merkezinin karşısında olması ve merkezi lokasyonu, projenin en avantajlı yönlerinden biri” dedi.


Hatay’ın şehir merkezindeki ilk ve yaklaşık 40 bin metrekare kiralanabilir alana sahip tek büyük AVM projesi olan Palladium Antakya’yı da 2013 yılının ikinci çeyreğinde tamamlayacaklarını söyleyen Çalım, uzun vadede ise gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüşmeyi planladıklarını kaydetti. Levent’te Polo Garage’ın arsasında ‘landmark’ projeye imza atacak


Levent’te Polo Garage’ın 5 bin 600 metrekarelik arsasında ise 20 bin metrekarelik kiralanabilir alanı olan Nidakule Levent adında yeni bir ofis projeleri bulunduğunu açıklayan Alpaslan Çalım, Tabanlıoğlu Mimarlık’ın tasarlayacağı proje için 6 ay içinde ruhsat alıp ilk kazmayı vurmayı ve Kasım-Aralık ayı gibi lansmanla satışa çıkmayı planladıklarını kaydetti. Burada ilk etapta projenin yüzde 30’luk kısmını satışa çıkarıp, kalanını portföylerinde tutacaklarını söyleyen Çalım, şöyle devam etti: “Yaklaşık 30 katlı planlanan proje, mimarisinden konseptine kadar tüm özellikleriyle ‘landmark’ bir proje olacak. A plus bir ofisin sağlayacağı bütün sosyal imkanları barındıracak. 18 ayda tamamlanacak projenin değeri ise yaklaşık 160 milyon dolar.”


Nidakule’ye Japonya’dan ABD’ye talep varÖnümüzdeki ay 30 bin metrekare kiralanabilir alana sahip Nidakule Göztepe’yi teslim edeceklerini söyleyen Alpaslan Çalım, projeye Japonya’dan, Ortadoğu ülkelerine ve Amerika’ya yüzde 80 oranında yabancı talebi geldiğini, kiralamalar için görüşmelerinin sürdüğünü kaydetti. Projenin 1 yıl içinde yüzde 90’ının kiralanmasını beklediklerini söyleyen Çalım, “Projede metrekare kiraları 25-30 dolar arasında değişiyor. Her katta 450 metrekare ve 900 metrekare kiralık alan alternatifleri olan 35 katlı projenin en önemli özelliklerinden biri de proje içinde tasarlanan perakende ve sosyal kullanım alanları sayesinde ofis kullanıcılarının çalışma saatleri içinde bina dışına çıkmadan günlük ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılanabiliyor olması” diye konuştu. 


‘Hayata dokunan’ konut konsepti tasarlıyoruz 


Ticari gayrimenkulde büyümeye odaklandıklarını belirten Tahincioğlu Gayrimenkul Genel Müdürü Alpaslan Çalım, konutta ise insanların hayatlarına dokunabilen, evlerinde olmasını istedikleri her şeyi görebildikleri, alışılmadık bir konsept üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Çalım, Seyrantepe ve Çengelköy’de 2013 yılı içinde konut projelerine başlamayı planladıklarını söyledi.

Vatan