Tapu harçları 2018'de artacak!

Tapu harçları 2018'de artacak! Tapu harçları 2018'de artacak!

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nda yer alan bilgilere göre, 2018'de ödenecek tapu harçlarının artacağını söyledi..Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nda yer alan bilgilere göre, 2018'de tahsil edilmesi beklenen 23 milyar 690 milyon 379 bin liralık harcın yaklaşık yüzde 56,5'ini tapu harçları oluşturacak.

 

Bu doğrultuda 2017 yılına göre yaklaşık yüzde 30 daha fazla harç ödenecek. Toplamda 13 milyar 379 milyon 270 bin liralık tapu harcı daha fazla tahsil edilmiş olacak.

 

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, 2018'de tapu harçlarından daha fazla gelir sağlanması için yapılan düzenlemelerin sektörü olumsuz etkileyeceğini dile getirerek "Yeni yılda emlak vergilerinde yasal tavana göre yüzde 50’ye yakın artışlar yapılacak. Tapu harcında da asgari olarak emlak vergi değeri esas alındığından, tapu harçları için ödenen rakamlar ciddi oranda artacak" dedi. 

 

Tapu harçlarında oranlar değişmemeli

 

Özelmacıklı, mevcut durumda tapu harcının beyan edilen değer üzerinden toplamda yüzde 4 olarak tahsil edildiğini hatırlattı.

 

Özelmacıklı, "Tapu harçlarında en yüksek gelir gayrimenkul satışlarından elde ediliyor. Sadece 2017 yılı ilk 11 ayında Türkiye genelinde 2.319.787 satış işleminde yaklaşık 9 milyar 65 milyon gelir elde edildi. Bu işlemlerde beyan edilen değer ise yaklaşık 277 milyar 544 milyon lira. Belediye rayiçlerinin artması ile zaten bu beyan değerleri ciddi oranda yükselecek. Umarız ki bu artışa bir de tapu harç oranlarında artış ilave edilmez" dedi. 

 


Harcın düşmesi beyanları düzeltir

 

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 10,3 milyar beklenen tapu harcı gelirinde, ilk 11 ayda bağış, ipotek, taksim gibi işlemler ile beraber 9 milyar 490 milyon gelir sağlandığını ifade eden Altın Emlak Genel Müdürü "İç talebin canlanması ve ekonomik büyümeyi desteklemek için Nisan – Eylül döneminde yapılan yüzde 25’lik indirim teşvikinde, tapu harçlarında 900 milyon TL kayıp öngörülmüştü. Lakin satışların artması bütçe hedefinin tutmasına yardımcı oldu. Tapu harcının düşürülmesi, beyanların düzelmesini ve gayrimenkul satışlarındaki değerlerin gerçek değer üzerinden gösterilmesini sağlıyor" diye konuştu.