02 / 07 / 2022

Tapuda Enerji Kimlik Belgesi ibrazı aranmayacak!

Tapuda Enerji Kimlik Belgesi ibrazı aranmayacak!

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, 1 Ocak 2020'den itibaren Enerji Kimlik Belgesi bulunmayan binaların alım, satım ve kiralama süreçleriyle ilgili açıklama yayınladı.Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, 1 Ocak 2020'den itibaren Enerji Kimlik Belgesi bulunmayan binaların alım, satım ve kiralama süreçleriyle ilgili açıklama yaptı. Buna göre alım ve satımlarda tapu işlemleri aşamasında enerji kimlik belgesinin ibrazı aranmayacak ve tarafların beyanları ile işlem yapılabilecek.

Konu hakkında açıklamalar yapan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği'ne göre uzatılan süre ile 1 Ocak 2020'den itibaren Enerji Kimlik Belgesi bulunmayan binalarda alım, satım ve kiralama yapılamayacağını Bakanımız da açıklamıştı. Bizler de bu düzenlemenin tüm tapu süreçlerini olumsuz etkileyeceğini belirtmiştik. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan düzenlemeye göre, Enerji Kimlik Belgesi ibrazı gerekmeyecek sadece tarafların beyana göre işlem yapılabilecek” şeklinde konuştu.

Kriz Aşılmış Oldu

Yapılan düzenleme kapsamında tapu işlem süreçlerinin aksamasının önüne geçildiğini söyleyen Özelmacıklı
“Buna göre alım, satım ve kira şerhi işlemlerinde, başvuru esnasında binanın veya bağımsız bölümün enerji kimlik belgesinin olup olmadığı sorulacak. Eğer taraflarca enerji kimlik belgesinin var olduğu beyan edilirse ''Enerji kimlik belgesi vardır. Tarafıma verilmiştir'' şeklinde, eğer taraflarca enerji kimlik belgesinin olmadığı beyan edilmiş ise ''Enerji kimlik belgesi olmadan satış/kira şerhi işleminin yapılmasını kabul ediyorum/ediyoruz'' şeklinde başvuru belgesinin ilgili yerine başvuru esnasında veya en geç imza aşamasında tarafların beyanı alınıp imzalatılarak işlemlere yön verilmesi sağlanacak. Ayrıca enerji kimlik belgesi ibrazı aranmayacak” açıklamasında bulundu.