Tarihi Kavaflar Çarşısı restore edildi!

Tarihi Kavaflar Çarşısı restore edildi!Konak Belediyesi ve esnafın restore ettirdiği tarihi Kavaflar Çarşısı yabancı ve yerli turistlerin yeni cazibe merkezi oldu


Restorasyon sonrası görkemli açılışın ardından tarihi yapının günümüze kazandırıldığını dile getiren çarşı esnafı, kısa sürede canlanma yaşandığını ve ekonomik çarkların tekrar dönmeye başladığını söyledi.
Kavaflar Çarşısı'na ikinci yaşam kazandırıldığını belirten Kavaflar Çarşısı Yönetim Kurulu Başkanı Üzeyir Kılıç, "Onarımdan sonra çok güzel gelişmeler yaşanıyor. Açılışın gerçekleşmesinin ardından müşteri potansiyelimiz bir anda ikiye katlandı. Daha önce hiç görmediğimiz müşteriler gelmeye başladı" dedi.
Kılıç, çarşının eski halini ve çok kötü durumda olduğunu bilenlerin yeni haliyle karşılaştıklarında çok şaşırdıklarını ifade ederek, "Çarşının ayakta kalması ve insanları buraya çekmek için daha değişik etkinlikler düzenleyeceğiz. Değişik takı ve el örgüsü etkinlikleri ile çarşımızı tanıtmaya, adını daha çok insanın bilmesini sağlamaya devam edeceğiz. Çarşımızda toptan imalat, toptan satışların yanında perakende satışlarımız da yapılıyor. Halkımızın tarihi çarşıyı gezip görmelerini istiyoruz. `Gelsinler, baksınlar' bütçelerine uygun olan alışverişleri de yapsınlar" diye konuştu.
 
Tarihi ortamda alışveriş
Takı satışı yapan Berna İkbal Arıcan, çarşıda yerli ve yabancı turistlerin tarihi bir ortamda alışveriş keyfini yaşadığını dile getirdi ve ekledi: "Çarşımız eskiden viraneydi. Restorasyon yapıldıktan sonra çok güzelleşti. Yerli ve yabancı turistlerin gelmesi için çok katkıda bulunuldu. Özellikle yabancı turistlerden çok güzel ilgi ve talepler alıyoruz. Çarşımızın daha da canlanacağını düşünüyoruz, İzmirlileri bekliyoruz."
Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan da böyle bir yapıyı İzmir'e kazandırmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, "Hem tarihe saygı hem ekonomiye katkı. Biz yerel yönetimlerde, ekonomik yerel yönetim yaklaşımının destekçisiyiz" dedi.
Referans