04 / 07 / 2022

Tarihi Mersin Evi restore edildi!

Tarihi Mersin Evi restore edildi!

Mersin'de Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Akdeniz Belediyesi tarafından restore edilen Tarihi Mersin Evi'nde çalışmalar tamamlandı. Mersin'in Akdeniz ilçesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Akdeniz Belediyesi ortaklığıyla restore edilen tarihi binayı yıllar sonra kente yeniden kazandırıldı. Sabah'tan Bekir Coşkun'un haberine göre; Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, 'İplerin Ressamı' olarak tanınan Mersinli Ressam Ahmet Yeşil, Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Mustafa Erim ve Mersin İl Kültür Turizm Müdürü Emre Duru ile birlikte, Camişerif Mahallesi Uray Caddesi üzerinde bulunan, yenileme çalışmaları sonucu yeniden geleceğe kazandırılan Tarihi Mersin Evi'nde (Eski Muhakemat Binası) inceleme yaptı.

Tarihi bina hakkında konuşan Başkan Mustafa Gültak, "Her yönüyle muhteşem bir mekân olan bu yapıyı, sanatsal ve kültürel faaliyetler ve tanıtımlar için sanatçılarımızın hizmetine de sunacağız" dedi.

Tarihi Mersin Evi restore edildi!


GÜLTAK "YILLARDIR UNUTULMUŞ, ATIL KALMIŞ BİR HAZİNE" 

Mersin'in tarihine sahip çıktılarını belirten Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, " Bina çok büyük, kemerli, iki katlı ve güzel bir bina. Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile Akdeniz Belediyemizin ortak çalışmaları sonucu binamızı yenileyip geleceğe kazandırdık. Tabi ki Kültür ve Turizm Bakanımız ve Mersin'in abisi Sayın Lütfi Elvan'ın yoğun destekleri sonucunda bu binanın bu hale gelmesi sağlandı. Kent Konseyi Başkanımız Sayın Erim, Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın Duru'ya da teşekkür ediyorum. Yıllardır unutulmuş bir bina idi burası. Atıl vaziyetteydi. Hâlbuki burası bir hazine. Bu alanı Mersin'e kazandırmış olmaktan gurur duyuyoruz" dedi. 

SANATSAL ETKİNLİKLER DÜZENLENECEK 

Göreve geldiği ilk günden beri, Mersin'in modern bir şehir olabilmesi için dönüşmesi, bunun için de kentsel dönüşüm projelerinin acilen uygulanması gerektiğini dile getiren Başkan Gültak, Mersin'de çok fazla tarihi Mersin evi ve tarihi alanlar olduğunu belirtti. Akdeniz Belediyesi ile Mersin Üniversitesi'nden hocaların içinde yer alacağı bir kurul oluşturacaklarını da belirten Başkan Gültak, binayı sadece sanat galerisi olarak değil, belediyenin sanatsal etkinliklerinin düzenleneceği bir kültür merkezi olarak kullanacaklarını söyledi.


 Mersin Akdeniz için kentsel dönüşüm çağrısı!