Tarihi Öşvank Kilisesi yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya!

Tarihi Öşvank Kilisesi yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya!

Erzurum'un Uzundere ilçesinde Çamlıyamaç Mahallesi'nde bulunan Tarihi Öşvank Kilisesi yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya...


Erzurum'un Uzundere ilçesinde Çamlıyamaç Mahallesi'nde, Gürcü Kıralı Adernese'nin oğulları Bagrat ve Davit tarafından, 963-973 yılları arasında inşa edilen Öşvank Kilisesi, bölgenin en önemli tarihi eseri konumunda bulunuyor.

Hürriyet'te yer alan habere göre; ne zaman yıkıldığı belli olmayan bir sütunun yerine konulan kütük ve demirle daha fazla zarar görmesi önlenen kilise, mimarisi, süslemeleri ve İncil'den alıntıların yanı sıra yapının inşa sürecine ilişkin ayrıntılı bilgilerin bulunduğu kitabeleriyle her yıl başta Gürcüler olmak üzere yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekiyor.

DEFİNECİLER DE ZARAR VERDİ

Uzundere'de turizmi canlandırmak ve tarihi yapıyı korumak için Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca rölöve, restitüsyon projeye başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Vakıfları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Erzurum Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü'nce ihalesi gerçekleşen projede, çalışmalara 4 Mayıs 2019 yılında başlandı. 1 milyon 430 bin liraya mal olacak Öşvank Kilisesi'ni Güçlendirme ve Acil Mücadele Uygulama işinin 480 günde tamamlanması amaçlanıyor. 27 Ağustos 2019 yılında bitirilmesi amaçlanan restorasyona henüz başlanmadı. Etrafı saclarla kapatılan, içerisine çelik iskele konulan tarihi yapıdaki bozulmalar sürüyor. Görevli bekçinin emekli olması sebebiyle yerine görevlendirme olmadığı için definecilerin de zarar verdiği Öşvank Kilisesi'nin duvarlarındaki açılmalar hemen yanındaki cami ve çevresindeki evlerde yaşayanları tedirgin ediyor. 

MAHALLEDEKİ CAMİ VE EVLERİ TEHDİT EDİYOR

Çamlıyamaç Mahalle Muhtarı Rahmi Göz, tarihi kilisenin restorasyonu için büyük mücadele içerisinde olduklarından bahsetti. Kilisenin içine çelik iskele konularak, etrafının sacla kapatıldığından bahseden muhtar Rahmi Göz, henüz çalışmaların başlamadığını sözlerine ekledi. Bekçisi de olmayan tarihi binaya definecilerin zarar verdiğinden bahseden Göz, "Yaklaşık 25-30 yıldan beri onarılmayı bekleyen kilise mahallemizi tehdit ediyor. Duvarlarında açılmalar var, özellikle son yıllarda kilise hemen yanındaki cami ve evleri tehdit ediyor. Onun için bir an önce onarılmasını istiyoruz" diye konuştu. 

Öşvank Kilisesi'ne önceki yıllar çok sayıda turist geldiğinden bahseden Göz, hem pandemi hem de etrafının sacla kapatılması nedeniyle son zamanlarda yerli ve yabancı turistlerin kiliseyi ziyaret etmediğinden bahsetti.

Uzundere Belediye Başkanı Hilmi Aktoprak, "Restorasyon çalışması yapılıyor. İlgili bakanlığımız kısa sürede onu da sonuçlandıracaklar" şeklinde konuştu.