Tarım arazileri ve 2B taşınmazlarının satış başvuruları için son gün yarın!

Tarım arazileri ve 2B taşınmazlarının satış başvuruları için son gün yarın! Tarım arazileri ve 2B taşınmazlarının satış başvuruları için son gün yarın!

2018 yılının Kasım ayında sona eren 2/B arazileri ile hazineye ait tarım arazilerinin satışında başvuru hakkından yararlanamayanlar için başvuru süresi uzatılmıştı. 2B arazileri için başvuru süresi yarın sona eriyor.2B taşınmazları ile Hazineye ait tarım arazilerinin satışı uygulamasından daha fazla hak sahibinin yararlanabilmesi için başvuru ve ödeme süresi yarın sona eriyor.

Kamuoyunda 2/B yasası olarak bilinen 6292 sayılı Kanun uyarı kapsamında, Hazine adına orman sınırları dışında bulunan hak sahiplerine satışı uygulaması devam ediyor.

Yüzde 50 indirimli, 6 yıl vadeli

Tarımla geçimini sağlayan vatandaşlara ve çiftçilere belediye ve mücavir alan sınırları dışında bulunan tarım arazileri hak sahiplerine rayiç bedellerinin yüzde 50'si oranında indirimli ve faizsiz 6 yıl vadeli olarak satılıyor.

7 yılda 556 bin 2B arazi satıldı

Bu kapsamda 2012 yılından bu zaman kadar 791 bin hak sahibine yaklaşık 556 bin 2B taşınmazın satışı gerçekleşti. Toplam değeri 11,8 milyar TL olan satış bedelinin 8,8 milyar TL'si tahsil edildi, geri kalan bedel ise taksitler halinde ödeniyor.

790 milyon TL'lik satış

Tarım arazilerinin satışından bu zamana kadar 65 bin kişi yararlandı. Toplam 51 bin tarım arazisi, 790 milyon TL bedelle satıldı. Bu bedelin 350 milyon TL'si tahsil edildi.  Bu düzenlemeden, tarım arazileri satışlarında başvuru ve ödeme sürelerini kaçıran 27 bin kişi ve 2/B satışlarında bu süreleri kaçıran 130 bin kişi olmak üzere toplam 157 bin vatandaşın faydalanması planlanıyor. 

2023'e kadar 2 milyon hektar arazi kiralanacak!